AktüelGazedda'nın GündemiÖğrenciler adayı terk ediyor!

YÖDAK Üyesi Hüseyin Uzunboylu, dün akşam yayınlanan "Gazedda'nın Gündemi" programında, Afrika kökenli öğrencilerin son haftalarda adadan kaçtığını söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 25, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

YÖDAK Üyesi Hüseyin Uzunboylu, dün akşam yayınlanan “Gazedda’nın Gündemi” programında, Afrika kökenli öğrencilerin son haftalarda adadan kaçtığını söyledi. Uzunboylu, kalabalık bir öğrenci grubunun charter sefer düzenlenmesi için bir havayolu şirketi ile iletişime geçtiğini de kaydetti.

Mart ayında kapanmamızın ardından adada kalan öğrencilerin büyük bir kısmının Afrika kökenli öğrenciler olduğunu ifade eden Uzunboylu, öğrencilerin o dönemde ülkelerine geri dönmediklerini ve şu anda 40 bin civarında Afrika kökenli öğrenci ülkede olduğunu kaydetti. Uzunboylu, bu öğrencilerin pek çoğunun çalıştığını da ifade ederek, okul açıldığı zaman, okullarına devam edeceklerini düşündüğünü kaydetti.

“Öğrencilerin önemini yeni yeni fark ediyoruz”  

Uzunboylu, toplum olarak, öğrencilerin öneminin yeni yeni fark edildiğini de ifade ederek, önemli olanın, ülkeye gelen öğrencilerin kaliteli eğitim alabilmesi olduğunu belirtti ve bu konuda hükümetin ve yetkililerin üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydetti.

“THY bazı havalimanlarına uçmuyor”

Yeni kayıtların ne kadar olacağı konusunda çok ciddi sıkıntılar olduğunu da belirten Uzunboylu, özellikle Afrika’dan gelen öğrencilerin adaya THY ile geldiğini ve THY’nin şu anda bazı limanlara uçamadığını hatırlatarak, seferlerin seyrekleştirildiğini; dolayısıyla yeni kayıtlar nasıl yapılacağının düşünülmesi gerektiğini ifade etti.

Öğrenciler adayı terk ediyor

Uzunboylu açıklamasında şunları kaydetti:

“Bir grup öğrencinin, Charter sefer düzenlenmesi için bir havayolumuza başvurduğunu, büyük bir grup olduğunu öğrendik. Bunu direkt havayolu yöneticileri söylüyor. Böyle çalışmalar var. Bazı ülkeler, bu öğrencileri, buradan toplamak için çalışmalar yapıyorlar. Bu çok ciddi bir sıkıntı.

Gidenler de var. Gidişler bir başlasın, arkası çorap söküğü gibi gelir. Ülkemizde, bakanlıklar arası koordinasyon yok. Sağlık ve Eğitim arasında koordinasyon yok. Sağlık Bakanlığı’nın üniversitelerle ilgili herhangi bir çalışması yok. Yeni dönem açılacaksa, sağlık ve eğitim yönünden ciddi önlemler alınmalıdır. Biz YÖDAK olarak karma eğitimi destekliyoruz.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık