AktüelGazedda'nın GündemiODTÜ LGBTİ+’ya uluslararası dayanışma ödülü

2019’da kampüste yaptıkları Onur Yürüyüşü sırasında Rektörlüğün çağrısı üzerine gelen polislerin biber gazı ve plastik mermiyle saldırdığı ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması, 'cesaretleri, toplumsal değişim için uzun soluklu çalışmaları ve daha kapsayıcı bir eğitim için gösterdikleri çabalardan ötürü' ödüle layık görüldü.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 20, 2020
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması, 1999’dan bu yana tüm Norveçli öğrenciler adına barış yaratmaya ve insan haklarını geliştirmeye önemli katkıda bulunan bir öğrenci veya öğrenci kuruluşuna iki yılda bir verilen Öğrenci Barış Ödülü’nü kazandı.

Öğrenci Barış Ödülü Komitesi, ödülün “İnsan hakları savunucularına ve LGBTİ+‘lara karşı giderek daha baskıcı hâle gelen bir Türkiye’de; ” gösterdikleri çabalar dolayısıyla ODTÜ LGBTİ+’ya verildiğini duyurdu.

Ne olmuştu?

2019’da ODTÜ Rektörlüğü’nün çağrısı üzerine üniversite kampüsüne giren polis, 9’uncu ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı. Yirmiden fazla öğrenci ve bir öğretim görevlisi gözaltına alındı ve gece geç saatlerde serbest bırakıldı. 18 öğrenci ve bir akademisyene, 10 Mayıs 2019’da kampüste düzenlenen LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne katılmaları gerekçe gösterilerek dava açıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan öğrencilerin burs ve kredilerini kesti. Öğrencilere ve öğretim görevlilerine saldıran polis hakkında ise işlem yapılmadı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..