AktüelEkonomi PolitikPolitikaODTÜ KKK’de yönetim sendikayı hedef aldı, işten çıkartmalar başlıyor

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nde akademik personele 67 yaş sınırı getirildi. 67 yaşına gelen personelin sözleşmenin fesih edileceği karala birlikte üniversitenin bazı bölümlerin kurucu hocaları işlerinden olacak. YENİDÜZEN gazetesine açıklamada bulunan ODTÜ-KAMPÜS-SEN temsilcisi, bu uygulama ile hedefin sendika olduğunun altını çizdi. Yenidüzen gazetesinin haberine göre ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nde görev yapan akademik personel için Rektörlük tarafından 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yaş sınırının 67 olarak uygulanmasına yönelik karar verildiği duyuruldu. Duyurunun ardından ise...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 13, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nde akademik personele 67 yaş sınırı getirildi.

67 yaşına gelen personelin sözleşmenin fesih edileceği karala birlikte üniversitenin bazı bölümlerin kurucu hocaları işlerinden olacak.

YENİDÜZEN gazetesine açıklamada bulunan ODTÜ-KAMPÜS-SEN temsilcisi, bu uygulama ile hedefin sendika olduğunun altını çizdi.

Yenidüzen gazetesinin haberine göre ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nde görev yapan akademik personel için Rektörlük tarafından 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yaş sınırının 67 olarak uygulanmasına yönelik karar verildiği duyuruldu.

Duyurunun ardından ise aynı gün 67 yaş üzerindeki içlerinde profesör de olan hocaların 1 Temmuz 2019 tarihi itibariyle kontratlarının feshedilip işlerine son verildiği bildirildi.

Yaşananların ardından üniversitede örgütlü sendika ODTÜ-KAMPÜS-SEN okulda öğretim elemanı fazlalığının bulunmadığını ve hedefin sendika olduğunu belirterek  “Bu yeni karar ile 67 yaşına ulaşmış hocalarımız emekli edilmemekte, işten atılmaktadır” ifadelerine yer verdi.

Hem sakıncalı hem de yanlış buluyoruz

Sendika yaptığı açıklamada,  ODTÜ Yönetim Kurulunca alındığı belirtilen kararın ne tarihinin, ne de numarasının bildirildiğini belirterek,  yönetim tarafından kendilerine “Ankara ile uyumluluk” gerekçesiyle böyle bir kararın alındığının bildirildiğini söylediler.

Sendika açıklamasında şu ifadelere yer verdi “Yaptığımız araştırmalar sonucu bu kararın 29 Nisan 2019 tarihinde alelacele Skype üzerinden yapılan bir toplantı ile alındığı bilgisine ulaşmış bulunuyoruz. Bu kararı hem kampüsümüzdeki eğitim faaliyetleri açısından sakıncalı buluyor, hem de bu kararın alınma, duyurulma ve uygulanma şeklini yanlış buluyoruz.”

“Bu kararın gerekçesini anlamak mümkün değildir”

“Kampüsümüz’de hoca fazlalığı yoktur, hele yaşlı hoca fazlalığı hiç yoktur” ifadeleri kullanılan açıklamada,  emeklilik hakkı kazanmış herhangi bir çalışının dahi üniversitede olmadığının altı çizildi. Sendikadan yapılan açıklamada, “Bu yeni karar ile 67 yaşına ulaşmış hocalarımız emekli edilmemekte, işten atılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Kaybımız sadece bu hocalarla sınırlı kalmayacağını; çalışanların kendilerini güvencede hissetmeyeceği ve bu sebeple de istifaların yaşanacağı uyarısında bulunan Sendika uyarıda bulundu: “Bu kayıplarla bazı bölümler işleyemez hale gelecek, en azından bir yüksek lisans programı da kapanma tehlikesi altına girecektir. Onaylanmış bir yüksek lisans programı da aynı sebeplerden başlatılamamaktadır. Zaten öğrenci ve eleman çekmekte zorlanan kampüsümüzün sıkıntıları bu karar ile katlanacaktır. Bu karar alınmadan önce profesyonel bir kuruluştan bekleneceği gibi bir etki değerlendirmesinin yapıldığına dair bir kanıt da yoktur. Dolayısıyla bu kararın gerekçesini anlamak mümkün değildir. “

Vefa kültürüne aykırı

Yeni kara ile Üniversite’nin pek çok bölümünün kuruluşunda yer alan ve emek harcayan hocaların ve profesörlerin de işlerinden olacağı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bazıları mensubu olduğu bölümleri kurmuş, bölümlerini tek kişi idare etmişlerdir. Bir geçiş dönemi dahi tanımadan hocalarımızın bu şekilde alelacele ve kaba bir mektup ile kapının önüne koyuluyor olması hem bu hocalarımızın emeğine haksızlıktır, hem de ODTÜ’nün vefa kültürüne aykırıdır. Nitekim bu durum sadece öğretim üyeleri arasında değil, öğrenciler arasında da infial yaratmıştır.”

Hedef sendika

YENİDÜZEN’e konuşan ODTÜ-KAMPÜS-SEN temsilcisi, söz konusu karar ile esas hedefin sendika olduğunu belirterek, “Üniversitede toplu iş sözleşmesi olmadığı için güvencesiz bir durumdayız. Yönetim sendikanın etkisini kırmak için böyle bir karar aldı” ifadelerini kulandı.

67 yaş üzeri hocaların sendikada etkin ve aktif olduğunun altını çizen sendika temsilcisi, “bu hocalarımız hem sendikada aktif hem de yönetimde eleştireldir. Bunu söylemiyorlar ama esas olarak bu hocalardan kurtulmak için böyle bir karar aldılar” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Üniversiteyi polise doldurdular

Üniversitenin her yıl düzenlenen şenliklerinde bu yıl geçtiğimiz yıllara göre çok daha fazla polisin olduğunu da sözlerine ekleye sendika temsilcisi, “Bu inanılmaz rahatsız edici ve can sıkıcı bir durum idi” dedi.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık