AktüelMüzakerelerOcak’ta Yeniden Cenevre: Yol Haritası Belirlendi, Müzakereler Başlıyor

Liderler Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis müzakerelere yeniden başlamaya karar verdi. Liderler 9 Ocak’ta Cenevre’ye gidecek, 12 Ocak’ta ise garantör ülkelerin ve ilgili diğer tarafların katılımıyla konferans toplanacak.  BM tarafından yapılan açıklamada “liderler müzakerelerin derhal yeniden başlamasına karar verdiler” ifadesi kullanıldı. BM Kıbrıs Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, dün gece Liderler Nikos Anastasiadis ile Mustafa Akıncı’nın BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin himayesinde Lefkoşa ara bölgedeki BM ikametgahında bir araya gelerek müzakerelerin durumu değerlendirip ilerleme yolları...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 1, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Liderler Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis müzakerelere yeniden başlamaya karar verdi. Liderler 9 Ocak’ta Cenevre’ye gidecek, 12 Ocak’ta ise garantör ülkelerin ve ilgili diğer tarafların katılımıyla konferans toplanacak.  BM tarafından yapılan açıklamada “liderler müzakerelerin derhal yeniden başlamasına karar verdiler” ifadesi kullanıldı.

BM Kıbrıs Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, dün gece Liderler Nikos Anastasiadis ile Mustafa Akıncı’nın BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin himayesinde Lefkoşa ara bölgedeki BM ikametgahında bir araya gelerek müzakerelerin durumu değerlendirip ilerleme yolları hakkında görüş alışverişinde bulundukları belirtildi.

Açıklamanın devamında “Liderler müzakereleri derhal yeniden başlatmaya karar verdiler ve müzakerecilerden kapanmamış konuları daha ileri görüterebilmek için birbirine bağımlı bir şekilde görüşmelere devam etmelerini istediler. Liderler de gerektiği zaman bir araya gelecekler.Liderler kapsamlı çözüme bir an evvel ulaşma ortak kararı çerçevesinde  9 Ocak 2017’de Cenevre’de bir araya gelmeye karar verdiler. 11 Ocak’ta taraflar haritalarını sunacaklar. 12 Ocak’ta ise Kıbrıs’la ilgili konferans garantör tarafların katılımıyla toplanacak. İlgili diğer taraflar gerekirse davet edilebilecek” ifadelerine yer verildi.

SECRETARY-GENERAL’S GOOD OFFICES MISSION IN CYPRUS
P.O. BOX 21642, NICOSIA, CYPRUS

Statement by the United Nations Spokesperson

Thursday, 1 December 2016

Tonight, the Greek Cypriot leader, Mr. Nicos Anastasiades, and the Turkish Cypriot leader, Mr. Mustafa Akıncı, met at the Chief of Mission’s Residence in the UN Protected Area (UNPA) under the auspices of the Special Adviser of the Secretary General (SASG) on Cyprus, Mr. Espen Barth Eide.

The two leaders assessed the state of play of the negotiations and exchanged views on the way forward. The leaders have decided to immediately re-engage in their negotiations and have instructed their negotiators to continue meeting in order to achieve further progress on all outstanding issues interdependently. The leaders will also meet as required. In line with their joint resolve to reach a comprehensive settlement as soon as possible, they further decided that they will meet in Geneva on the 9th of January 2017. On the 11th of January, they will present their respective maps. From the 12th of January, a Conference on Cyprus will be convened with the added participation of the guarantor powers. Other relevant parties shall be invited as needed.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık