PolitikaObama:Castro Milyonlarca İnsanın Hayatını Değiştirdi | Trump:Castro Zalim Bir Diktatördü

Küba Devrimi’nin Lideri Fidel Castro’nun hayata veda etmesinin ardından ABD Başkanı Obama ile Müstakbel Başkanı’ Trump’tan iki farklı açıklama geldi. Barack Obama Castro için “milyonlarca insanın hayatını değiştiren muazzam bir etki yaratan Castro tarihe kaydedildi” derken, Donald Trump “Castro zalim bir diktatördü, Küba artık geleceğe daha özgür bakabilecek” yorumunda bulundu. Obama: Castro’nun dünyaya muazzam etkisini tarih değerlendirecek Küba’nın efsane lideri Fidel Castro’nun dün gece saatlerinde hayatını kaybetmesinin ardından ABD’de Beyaz Saray da bir açıklama yayınladı. Açıklamada...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 27, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Küba Devrimi’nin Lideri Fidel Castro’nun hayata veda etmesinin ardından ABD Başkanı Obama ile Müstakbel Başkanı’ Trump’tan iki farklı açıklama geldi. Barack Obama Castro için “milyonlarca insanın hayatını değiştiren muazzam bir etki yaratan Castro tarihe kaydedildi” derken, Donald Trump “Castro zalim bir diktatördü, Küba artık geleceğe daha özgür bakabilecek” yorumunda bulundu.

Obama: Castro’nun dünyaya muazzam etkisini tarih değerlendirecek

Küba’nın efsane lideri Fidel Castro’nun dün gece saatlerinde hayatını kaybetmesinin ardından ABD’de Beyaz Saray da bir açıklama yayınladı. Açıklamada Başkan Barack Obama, Castro’nun ailesine ve Kübaya başsağlığı dilerken dünyadaki milyonlarca insanın hayatını değiştiren muazzam bir etki yaratan Castro’nun tarihe kaydedildiğini belirtti.

Beyaz Saray tarafından yayınlanan kısa açıklamada, Başkan Obama’nın 90 yaşında hayatını kaybeden Castro’nun ailesine ve Küba’lı vatandaşlara baş sağlığı dilediği ve ABD olarak onlara dost elinin uzatıldığı belirtildi. Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı: ” Biliyoruz ki şu anda acıları çok taze olan Kübalı insanlar liderlerinin hayatlarında bıraktığı muazzam etki ve değişikliği hatırlayarak ona ne kadar minnet duyduklarına dair güçlü duygular hissediyorlar. Castro, tüm bir ulusun ve ayrı ayrı pek çok ailenin hayatını kökünden değiştirdi. Tarih, tek bir insanın dünyadaki pek çok ulus ve birey üzerindeki bıraktığı bu muazzam etkiyi haekttiği şekilde değerlendirecektir.

‘BAŞKANLIĞIMDA TÜM FARKLILIKLARI GERİDE BIRAKMAYA ÇALIŞTIK’

Yaklaşık 60 yıldır ABD ve Küba arasındaki siyasi ilişkiler çok derin politik anlaşmazlık ve uyumsuzlukları içinde ilerledi. Benim başkanlığım sırasında bu geçmişi arkamıza bırakmak için çabaladık. İki ülkenin bundan sonraki geleceği, aradaki farklar ve uyuşmazlıklar ile değil ama dost ve komşu olarak; aile, kültür, ticari ilişkiler ve hepsinden önemlisi ortak insani değerlerimizin yansımaları ile tanımlanmasını hedefledik. Tabi bu ortaklık, ülkemiz için çok şey yapan ve Küba’daki ailelerini özleyen Kübalı Amerikalıların da katkısını içeriyor. Bugün, Fidel Castro’nun ailesine en derin başsağlığı dileklerimizi sunuyor, dualarımızın Küba’daki insanlarla birlikte olduğunu belirtiyoruz. Önümüzdeki günlerde geçmişi hatırlayacak ve elbetteki geleceğe bakacaklar. Bunu yaparken, bilmeliler ki, ABD’de bir arkadaşları ve ortakları var.”

Trump: Castro zalim bir diktatördü, Küba artık geleceğe daha özgür bakabilecek

Donald Trump,  Fidel Castro için, “zalim bir diktatördü. Umarım Küba halkı artık onun etkisinden kurtularak geleceğe daha özgür bir pencereden bakabilir” ifadelerini kullandı.

ABD’nin 45. başkanı seçilen ve 20 Ocak’ta göreve başlayacak olan Donald Trump, ‘Fidel Castro öldü’ şeklindeki tek cümlelik tweet’inin ardından dün gece hayatını kaybeden ve dünyanın en uzun süre görevde kalan devlet başkanlarından Küba’nın efsane lideri Fidel Castro’yla ilgili konuştu.

Trump, Castro’yu ‘zalim bir diktatör’ olarak niteleyerek “Küba halkının bundan sonra hakettikleri özgür bir geleceğe adım atmasını umuyorum” ifadelerini kullandı.

‘ABD, KÜBA’NIN REFAHI VE BAĞIMSIZLIĞI İÇİN ÇALIŞACAKTIR’

Trump, açıklamasının devamında, ABD’nin bundan sonra Küba halkının bağımsızlığı ve refahı içinden elinden geleni yapacağını belirtti. Trump, “Castro’nun yarattığı trajediler, ölümler ve acılar tabiki geri alınamaz ancak bizim yönetimimiz Küba halkının hak ettikleri refah dolu hayatı yaşamalarını sağlamak için elinden geleni yapacaktır. Küba hala totaliter rejimle yönetilen bir ülke olmasına rağmen bugün, çok uzun süredir devam eden korkulardan uzaklaşmak için önemli bir dönemeci temsil ediyor. Muhteşem Küba halkının uzun süredir hakettikleri özgür hayatı yaşayacakları günlere doğru bir dönemeç” ifadelerini kullandı.

KÜBA İLE ATILAN ADIMLARI GERİ ALMAYI VAAT ETMİŞTİ

Trump, Barack Obama’yı Küba’yla diplomatik ilişkileri normalleştirme yönünde attığı adımlar sebebiyle eleştirmiş ve seçmenlerine kendi başkanlığı döneminde Küba ile ilgili atılan adımları geri alacağını vaat etmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık