AktüelMüzakerelerObama: TC, Yunanistan ve ABD İşbirliğinde Kıbrıs Sorununa Çözüm Bulmayı Başaracağız

ABD Başkanı Barack Obama görevden ayrılmadan önceki son ziyaretlerinden birini Yunanistan’a yaptı. Yunanistan’da yoğun güvenlik önlemleri altında devlet töreni ile karşılanan Obama, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ve Başbakan Aleksis Tsipras ile görüşmelerde bulundu. Greece: Obama starts final tour as US President in Athens Mandatory credit to AMNA Outgoing US President Barack Obama landed in Athens for a two day visit on Tuesday. Earlier the capital was tightening security measures in preparation for the arrival, deploying...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 15, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

ABD Başkanı Barack Obama görevden ayrılmadan önceki son ziyaretlerinden birini Yunanistan’a yaptı. Yunanistan’da yoğun güvenlik önlemleri altında devlet töreni ile karşılanan Obama, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ve Başbakan Aleksis Tsipras ile görüşmelerde bulundu.

Greece: Obama starts final tour as US President in Athens

Mandatory credit to AMNA Outgoing US President Barack Obama landed in Athens for a two day visit on Tuesday. Earlier the capital was tightening security measures in preparation for the arrival, deploying more than 4,000 police officers and closing several roads off. Athens is Obama’s first stop on his final tour as President of the United States.

OBAMA-PAVLOPULOS GÖRÜŞMESİ

ABD Başkanı ile Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos arasında gerçekleştirilen görüşmenin merkezinde Kıbrıs sorunu, Türkiye ile ilişkiler, göçmenler ve ekonomik kriz konuları bulunuyordu.

Barack Obama’yı kabul eden Prokopis Pavlopoulos, Kıbrıs sorununun çözümünün, uluslararası hukuk ve AB müktesebatına dayalı olması gerektiğini, bunun da işgal askerlerine yer vermediğini vurguladı. Pavlopoulos devamla, AB müktesebatına uygun olmayan bir çözümün kabul edilmesi durumunda, bunun AB için bir ilk olacağını sözlerine ekledi. Türkiye konusuna da değinen Yunanistan Cumhurbaşkanı, Lozan anlaşmasının uluslararası hukukun bir parçası olduğunu ve bundan kuşku duyulamayacağını vurguladı.

Barack Obama ise kısa açılış konuşmasında, Yunanistan’ın, demokrasinin doğum yeri olduğunu söyledi. Obama, Yunan halkının ekonomik düzeydeki çabalarına ve çektikleri acılara değinerek, bir ilerleme kaydedilmesine rağmen önlerinde daha uzun bir yol bulunduğu değerlendirmesinde bulundu. Göçmenler konusundaki tutumundan dolayı Yunanistan’ı tebrik eden Obama, bunun küresel bir sorun olduğunu ve NATO ile işbirliği gerektirdiğini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile görüşen ABD Başkanı Barack Obama, Yunan halkının çaba ve fedakârlıklarına bir cevap alması, Yunanistan’ın borçları konusunda olumlu sonuçlara varılması ve Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulunması dileğinde bulundu.

OBAMA-TSİPRAS GÖRÜŞMESİ

Alexis Tsipras on Twitter

We warmly welcome in Athens @POTUS Barack Obama. A meeting of great importance for our country and Europe.

Amerikan Başkanını Maksimos Sarayı’nda kabulünde Aleksis Tsipras, Obama’nın Avrupa’ya gerçekleştirdiği bu son ziyaretinin bu konulara önemli sonuçlar getireceğini söyledi.

Obama, Yunanistan ve Türkiye’nin ilgili taraflar ve ABD ile işbirliği içinde Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulmayı başaracaklarını belirtti. Obama, tüm dünya ve Yunanistan’ın zor bir dönemde yaşadıklarını belirterek Yunan hükümetini ve halkını ekonomik düzeyde kaydettikleri ilerlemeden dolayı tebrik etti. Bu yönde yeni adımların atılmasını ve reformlarla birlikte yaşanılabilir bir düzeye ulaşılmasını diledi.

Göçmenler konusundaki iradesinden dolayı Yunanistan’a teşekkürlerini ileten Obama, ABD’nin Yunanistan’ı dost ve müttefik bir ülke ve önemli bir NATO üyesi olarak gördüğünü belirtti.

kha

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık