AktüelPolitikaObama: Sınırdışı ve Yaptırım | Putin: Trump’ı Bekleyeceğiz | Trump: Putin Çok Zeki

ABD’nin “Rusya’nın başkanlık seçimlerine müdahale ettiği” gerekçesi ile Rusyalı 35 diplomatın ülkeyi terk etmesi ve çeşitli yaptırım kararları almasının ardından Rusya’dan cevap geldi. Rusya, alınan kararları “provokasyon” olarak niteleyerek hiç kimseyi sınır dışı etmeyeceklerini, ABD’ye verilecek yanıtı Donald Trump yönetiminin tutumuna göre belirleyeceklerini duyurdu. ABD’nin seçilmiş başkanı Donal Trump ise Rusya’nın kararını “‘muhteşem bir hamle’ olarak niteyerek “Putin’in çok zeki olduğunu her zaman biliyordum”  açıklamasında bulundu. ABD’NİN YAPTIRIM KARARI Beyaz Saray’dan önceki gün yapılan açıklamada 35 Rus...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 30, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

ABD’nin “Rusya’nın başkanlık seçimlerine müdahale ettiği” gerekçesi ile Rusyalı 35 diplomatın ülkeyi terk etmesi ve çeşitli yaptırım kararları almasının ardından Rusya’dan cevap geldi. Rusya, alınan kararları “provokasyon” olarak niteleyerek hiç kimseyi sınır dışı etmeyeceklerini, ABD’ye verilecek yanıtı Donald Trump yönetiminin tutumuna göre belirleyeceklerini duyurdu. ABD’nin seçilmiş başkanı Donal Trump ise Rusya’nın kararını “‘muhteşem bir hamle’ olarak niteyerek “Putin’in çok zeki olduğunu her zaman biliyordum”  açıklamasında bulundu.

ABD’NİN YAPTIRIM KARARI

Beyaz Saray’dan önceki gün yapılan açıklamada 35 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı alındığı duyuruldu. Maryland ve New York’taki Rus diplomatik temsilciliklerini kapatma kararı alan ABD, aralarında Rus istihbarat direktörünün de bulunduğu 6 kişiye ve 5 kuruma da yaptırım uygulanacağını açıkladı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, başkanlık seçimlerine müdahale edildiği ve Moskova’daki ABD’li diplomatların taciz edildiği iddiaları üzerine Başkan Obama tarafından Rusya’ya yaptırım kararı alındığı belirtildi. Rusya’nın Maryland ve New York’taki diplomatik temsilciliklerin, istihbarat amacıyla kullanıldıkları iddiasıyla kapatıldığı kaydedilirken, Washington ve San Francisco’da bulunan 35 Rus diplomatın, önümüzdeki 72 saatte aileleriyle birlikte ülkeden ayrılmasının gerektiği ifade edildi.

​ABD Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yeni kısıtlamalar Rusya’nın 6 vatandaşı ile Federal Güvenli Servisi (FSB) dahil 5 kurumu kapsadığı belirtildi. Yaptırım listesine dahil edilen Rus vatandaşlar arasında Dış İstihbarat İdaresi (GRU) Başkanı İgor Korobov ve 3 yardımcısı yer alıyor. Listeye, FSB ve GRU dışında şu kurumlar dahil edildi: Özel Teknoloji Merkezi (Saint Petersburg), Veri İşleme Sistemleri Tasarımcıları Birliği ve Zor Security (Moskova).

PUTİN’DEN ABD’YE YANIT

ABD’nin 35 Rus diplomatı sınır dışı etme kararını değerlendiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Washington yönetiminin attığı yeni düşmanca adımları provokasyon olarak nitelendirdi. ‘Hiç kimseyi sınır dışı etmeyeceklerini’ vurgulayan Putin, ABD’ye verilecek yanıtı Donald Trump yönetiminin tutumuna göre belirleyeceklerini kaydetti.

ABD’nin kararına Kremlin’in resmi internet sitesi üzerinden yanıt veren Putin, “ABD’nin dostça olmayan yeni adımları provokasyon ve ikili ilişkilere daha fazla zarar vermeye yönelik. Bu, hem Rus hem ABD halkının temel çıkarlarına ters düşüyor. Rusya ve ABD’nin küresel güvenliği koruma sorumluluğunu göz önüne aldığımızda, bu adımlar uluslararası ilişkilerin tamamına zarar veriyor” ifadelerini kullandı.

ABD’ye yanıt verme hakkını saklı tuttuklarının altını çizen Rusya lideri, ABD’nin kararına verecekleri yanıtı 20 Ocak’ta göreve başlayacak Donald Trump yönetiminin izleyeceği politikaya göre şekillendireceklerini kaydetti.

‘ABD’Lİ DİPLOMATLARIN ÇOCUKLARINI KREMLİN’DEKİ NOEL AĞACINA DAVET EDİYORUM’

“Anavatanlarına geri dönecek olan Rus diplomatlar yılbaşı tatilini akraba ve yakınlarıyla evde karşılayacak. Biz, ABD’li diplomatlar için sorun çıkarmayacağız. Hiç kimseyi sınır dışı etmeyeceğiz. Yılbaşı tatilinde ABD’li diplomatların ailelerine ve çocuklarına alıştıkları mekanları kullanma yasağı getirmeyeceğiz” diye devam eden Putin, Rusya’da akredite olan tüm ABD’li diplomatların çocuklarını Kremlin’deki yılbaşı ve Noel ağacını ziyaret etmeye davet etti.

‘OBAMA VE AİLESİNİN YENİ YILINI KUTLUYORUM’

Obama yönetiminin görev süresini bu şekilde sonlandırmasından üzüntü duyduğunu da belirten Putin, ABD Başkanı Barack Obama ve ailesinin yeni yılını kutladı. Putin, Trump’ın ve tüm ABD halkının yeni yılını kutladığını da vurguladı.

TRUMP TWİTTERDEN CEVAP VERDİ

ABD’nin 45. Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ülkedeki ABD’li diplomatları sınır dışı etmeme kararını ‘muhteşem bir hamle’ olarak nitelendirdi.

Donald J. Trump on Twitter

Great move on delay (by V. Putin) – I always knew he was very smart!

Rusya liderinin ABD’nin 35 Rus diplomatı aileleriyle birlikte sınır dışı etme yaptırımına aynı şekilde karşılık vermemesini Twitter’dan değerlendiren Trump, “Putin, erteleme konusunda mükkemel bir hamle yaptı. Onun çok zeki olduğunu her zaman biliyordum” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık