AktüelMüzakerelerObama: Kıbrıs Sorununun Çözümü Güçlü ve Olumlu Bir Örnek Olacak

ABD Başkanı Barack Obama,  Kıbrıs sorununun çözümlenmesi “herkes için güçlü ve olumlu bir örnek olacak” dedi. Obama, haftalık “Kathimerini” gazetesinin müdürü Alexis Papachelas’a verdiği mülakatta yukarıdaki ifadeyi kullandı. Kıbrıs sorununa kendi görevi süresinin tamamlanmasına kadar bir çözümün bulunacağından umutlu olup olmadığı ve neden bunun ABD için önem taşındığı sorulması üzerine Obama, Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözümün bulunması için bugün eskisinden daha çok beklentiler olduğunu belirtti. ABD başkanı, tarafların tüm Kıbrıslıların yararına olacak iki toplumlu, iki...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 14, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

ABD Başkanı Barack Obama,  Kıbrıs sorununun çözümlenmesi “herkes için güçlü ve olumlu bir örnek olacak” dedi.

Obama, haftalık “Kathimerini” gazetesinin müdürü Alexis Papachelas’a verdiği mülakatta yukarıdaki ifadeyi kullandı.

Kıbrıs sorununa kendi görevi süresinin tamamlanmasına kadar bir çözümün bulunacağından umutlu olup olmadığı ve neden bunun ABD için önem taşındığı sorulması üzerine Obama, Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözümün bulunması için bugün eskisinden daha çok beklentiler olduğunu belirtti.

ABD başkanı, tarafların tüm Kıbrıslıların yararına olacak iki toplumlu, iki bölgeli bir federal çözümün bulunması amacıyla yoğun çalıştıklarını ifade ederek, Kıbrıslı liderleri, müzakerelerde şu ana kadar harcadıkları çabalar için tebrik etti ve yakın gelecekte tüm Kıbrıslıların yararına olacak kalıcı bir çözümün bulunmasını diledi.

Kıbrıs sorununa adil ve kapsamlı bir çözümün bulunması durumunda bunun tarihi ve uzun vadeli olumlu etkileri olacağını ifade eden Obama, Kıbrıs’ta tüm insanlar için ekonomik fırsatlar yaratılacağını ve Akdeniz bölgesi ve ötesinde enerji alanlındaki güvenliği güçlendireceğini vurguladı.

Aynı zamanda, hem ABD hem de Avrupa’daki işletmeler için fırsatlar yaratacağını, çıkarların uyuşmasıyla bölgede ekonomik büyüme için lokomotif olacağını belirten Obama, dünyaya diyalog, uzlaşma ve diplomasi yoluyla nelerin başarılabileceğini göstererek; herkes için güçlü ve olumlu bir örnek olabileceğini söyledi.

kha

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık