AktüelMüzakerelerObama: Kıbrıs Sorununa Gelecek Haftalarda Veya Aylarda Çözüm Bulunması Mümkündür

ABD Devlet Başkanı Barack Obama, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması için her zamankinden daha yüksek beklentiler olduğunu ifade ederek, taraflara çalışmalarına devam etmeleri çağrısında bulundu. Atina`ya yaptığı ziyaret sırasında Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Obama, Tsipras ile Kıbrıs sorununu da görüştüklerini ve Kıbrıs sorununa adil, kapsamlı ve kalıcı bir çözümün bulunması için yaratılan beklentilerin uzun zamandan beridir en iyi beklentiler olduğunu söyledi. Obama, başarının garanti olduğu anlamına gelmediğini...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 16, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

ABD Devlet Başkanı Barack Obama, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması için her zamankinden daha yüksek beklentiler olduğunu ifade ederek, taraflara çalışmalarına devam etmeleri çağrısında bulundu.

Atina`ya yaptığı ziyaret sırasında Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Obama, Tsipras ile Kıbrıs sorununu da görüştüklerini ve Kıbrıs sorununa adil, kapsamlı ve kalıcı bir çözümün bulunması için yaratılan beklentilerin uzun zamandan beridir en iyi beklentiler olduğunu söyledi.

Obama, başarının garanti olduğu anlamına gelmediğini ancak uzun süren sorunun çözümlenmesi için bir olasılık olduğunu belirtti.

“Taraflara çalışmalarına devam etmesi çağrısında bulunuyoruz” şeklinde konuşan Obama, Kıbrıs sorununa iki bölgeli bir federal çözümün bulunmasının tüm Kıbrıslıların yararına olacağını vurguladı.

Obama, devamla, bulunacak olan çözümün kalıcı olmasını dileyerek bunun tüm Kıbrıslılar için ekonomik alanda iyimserlik yaratacağını söyledi ve diplomatik yolla ve uzlaşmalarla sorunlara bir çözüm bulunmasına  örnek olacağını belirtti.

Bir soru üzerine ABD Devlet Başkanı, Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin Kıbrıslılar, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasında yapılan bir süreç olduğu yanıtını verdi ve iki liderin kendi toplumları yararına olacak anlaşma ve uzlaşmalar sağlaması konusunda taahhütlü olduklarından memnuniyetini ifade etti.

ABD ve özellikle ABD Başkan vekili Joe Biden`in Kıbrıs sorununa aktif katkıda bulunduğunu ifade eden Obama, ABD`nin elde edilen ilerlemeyi memnuniyetle karşıladığını söyledi ve “İnanıyorum ki, gelecek haftalar, gelecek aylarda bir çözüm bulunması mümkündür” dedi.

Basın toplantısında konuşan Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ise, Kıbrıs sorununa bulunacak olan çözümün BM kararları temelinde adil ve kalıcı olması gerektiğine işaret ederek umut yaratan ve devam eden “önemli ve kritik” müzakereleri desteklediğini de söyledi.

Tsipras, Kıbrıs sorununa bulunacak olan çözümün tüm Kıbrıslıların yararına olmasının önemine işaret ederek, bulunacak olan çözümün adada güvenliğin artırılmasına olumlu katkıda bulunması gerektiğini söyledi.

Kıbrıs sorununun Yunanistan ve Türkiye arasındaki bir sorun olmadığını ifade eden Tsipras, Kıbrıs sorununun uluslararası bir mesele, istila ve işgal sorunu olduğunu belirtti.

Yunanistan Başbakanı, ülkesinin yapılan müzakereleri desteklediğini ve her iki lideri adil ve kalıcı bir çözüm bulunması için çalışmalarına devam etmeye teşvik ettiğini söyledi.

Yunanistan hükümetinin Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiades`in çalışmalarını desteklediğini açıklayan Tsipras, Yunanistan`ın, Yunanistan`ı ilgilendiren tek konu olan garantiler konusunu Türkiye ile görüşmeye hazır olduğuna işaret etti.

Tsipras, Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulunması amacıyla adadaki Türk ordusunun geri çekilmesinin şart olduğuna işaret etti.

kha

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık