AktüelMedya OdasıNur Nadir’in söylemlerine 4 ayrı uyarı cezası!

Yapılan açıklamada Kıbrıs TV'nin toplamda 14 kez ihlal yapıldığı belirtildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 28, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yayın Yüksek Kurulu, (YYK) Kıbrıs Medya Grubu Direktörü Nur Nadir’in sahibi olduğu TV kanalında muhalif seslere karşı kullandığı eleştiri sınırlarını aşan söylemlerine uyarı cezası verdi. Yapılan açıklamada Kıbrıs TV’nin toplamda 14 kez ihlal yapıldığı belirtildi.

Yayın Yüksek Kurulu (YYK), yılın ilk dört ayında, radyo ve televizyon yayınlarının takibine kesintisiz devam edildiğini, bu sürede toplam 979 programın izlendiğini, raporlanan 7 içerikten 4’üne yaptırım uygulama kararı verdiğini duyurdu.

YYK Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, YYK’nın pandemi koşullarına uygun şekilde faaliyetlerini eksiksiz olarak sürdürdüğüne dikkat çekilerek, yaptırım kararlarını şöyle sıraladı:

Kıbrıs TV’ye 4 ayrı uyarı cezası

“Kurulumuz, online olarak gerçekleştirdiği rapor toplantısında, yayın ilkelerini ihlal ettiği tespit edilen Kıbrıs TV’ye 4 ayrı uyarı cezası vermiştir. Kıbrıs TV’de yayınlanan programlarda, değiştirilmiş şekli ile 39/97 sayılı ‘Kamu ve Özel Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Yasası’nın 5 (3) ilkesinin 4 kez, 5 (10) ilkesinin 3 kez, 5(15) ilkesinin 3 kez ve 5 (16) ilkesinin 4 kez ihlal edildiği saptanmıştır.”

İhlal edilen yayın ilkeleri ise şöyle:

“5(3): Genel ahlak ve toplum huzurunu korumak, 5 (10): Kişi veya kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, zarara uğratıcı aşağılayıcı veya iftira niteliği taşıyan yayın yasaklarına uymak. 5(15): Aksi, yargı kararıyla kesinleşmedikce hiç kimseyi suçlu olarak ilan etmemek. 5(16): Kişi ya da kuruluşların cevap ve tekzip haklarına saygılı olmak.”

Yenidüzen verdiği bilgide, yasal prosedüre göre Kıbrıs TV’nin 4 cezayı yarından itibaren yazılı olarak ekranlarında 4 ayrı günde yayınlaması gerekecek. İlgili televizyonun 4 kez “özür metni” yerine geçecek olan bu yayınları yapmadığı takdirde aldığı 4 uyarı cezası 2000’er TL’lik 4 ayrı para cezasına dönüşecek.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık