AktüelEkolojiEkonomi PolitikManşetYaşamNükleer Karşıtı Eylem yapılacak

22 Nisan Pazartesi akşamı 19.00’da Lokmacı Kapısı’nda bulunan ara bölgede Nükleer karşıtı eyle yapılacak. Kıbrıs’ta yaşayan tüm halklara nükleere karşı ortak mesajı göndermek için insan zinciri oluşturulacağı bildirilen eyleme, Kıbrıs’ın kuzey ve güneyinden birçok örgüt de destek bildirdi. Konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle: Kıbrıs’ta yaşayan tüm halklara nükleere karşı ortak mesajımızı göndermek için Ara Bölge’de insan zinciri oluşturuyoruz. Girne sahillerinden kısa bir mesafe uzaklıkta nükleer bir santralın inşasının çevre açısından yol açacağı ciddi olumsuz sonuçlara...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 18, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

22 Nisan Pazartesi akşamı 19.00’da Lokmacı Kapısı’nda bulunan ara bölgede Nükleer karşıtı eyle yapılacak. Kıbrıs’ta yaşayan tüm halklara nükleere karşı ortak mesajı göndermek için insan zinciri oluşturulacağı bildirilen eyleme, Kıbrıs’ın kuzey ve güneyinden birçok örgüt de destek bildirdi.

Konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

Kıbrıs’ta yaşayan tüm halklara nükleere karşı ortak mesajımızı göndermek için Ara Bölge’de insan zinciri oluşturuyoruz.

Girne sahillerinden kısa bir mesafe uzaklıkta nükleer bir santralın inşasının çevre açısından yol açacağı ciddi olumsuz sonuçlara ilişkin tehlikelere son yıllarda defalarca işaret ettik.

Nükleer enerjinin ne kadar tehlikeli olabileceği görülmüştür. Çernobil ve Fukuşima kurbanları bunu bize her gün hatırlatmaktadır. Bir kaza ya da sızıntı Doğu Akdeniz bölgesinde çevrede yol açacağı büyük yıkımın dışında, binlerce insanın hayatını da tehlikeye sokacaktır.

Bu nedenle ve aynı zamanda Çernobil faciasının 33. Yıldönümünde Akkuyu Nükleer Santralı’nın inşasına karşı olduğumuzu bir kez daha güçlü bir şekilde haykırıyoruz.

Herkesi, Çernobil faciasının 33. yıldönümünde 22 Nisan saat 19:00da Ledra Sokağının her iki tarafında Çernobil mağdurlarını anmak için mumlarıyla toplanıp insan bir zincir oluşturmaya davet ediyoruz.

Etkinliğin organizasyonuna katılım açık olup şu ana kadar katılacaklarını açıklayanlar:

AKEL

Ekologlar Hareketi-Yurttaşlar İşbirliği

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP)

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP)

Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP)

KTÖS

KTOEÖS

KTAMS

Dev-iş

BES

Basın-sen

Güç-Sen

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği (KTTB)

“Proodeftiki” İlkokul Öğretmenleri Hareketi

“Proodeftiki” Teknik Okullar Hareketi

Sol Hareket

PEO

EDON

Ekologlar Gençlik

POGO Kadın Hareketi

Kadın Ekologlar Hareketi

Kıbrıs Çevre Hareketi

Birleşik Kıbrıs Platformu

Unite Cyprus Now

Akama Dostları

Ekoloji Hareketi

Kıbrıs Barış Konseyi

Bi-comunal İnitiative for Peace-United Cyprus

Yeşil Barış Hareketi

Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği

Biyologlar Derneği

Bağımsızlık Yolu

Baraka Kültür Merkezi

Larnaka Çevre Hareketi

Kıbrıs Kuşları Koruma Derneği “BirdLife Cyprus”

Arif Hasan Tahsin Vakfı

Kuir Kıbrıs

Tüm Kıbrıs Kimyagerler Birliği

Çevre Mühendisleri Odası

Boran Kültür Sanat İnisiyatifi

ETEK – Kıbrıs Teknik Odası

Yeni Enternasyonalist Sol

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık