koronavirusNüfusa oranla vaka sayımız Türkiye’nin yaklaşık 3 katı

UBP-HP hükümetinin 1 Temmuz'da kapıları açmasının ardından yeniden baş gösteren koronavirüs vakaları, her gün artış gösteriyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 6, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı

UBP-HP hükümetinin 1 Temmuz’da kapıları açmasının ardından yeniden baş gösteren koronavirüs vakaları, her gün artış gösteriyor. Dün tespit edilen vaka sayısında rekor kırılırken, tespit edilen vakaların nüfusa oranla Türkiye’nin yaklaşık 3 katı olduğu belirlendi.

Kıbrıs’ın kuzeyinde koronavirüs salgının ucu kaçtı. Son 3 günde toplam 53 yeni vaka tespit edildi. Uzmanlar, yerel vakaların, ithal vakaların sayısını geçmek üzere olduğunu belirtiyor. Kıbrıs’ın kuzeyindeki nüfus sayısı tam bilinmemesine rağmen, 450 bin nüfus ile yaşadığımız varsayıldığında, dün tespit edilen vaka sayısının Türkiye’nin yaklaşık 3 katı olduğu belirlendi.

Türkiye’de dün açıklanan resmi verilerde toplam 1673 yeni koronavirüs vakasının tespit edildiği TC Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından duyurulurken, Türkiye’de Kıbrıs’ın kuzeyindeki gibi bir salgın yaşansaydı, bu rakam günlük olarak 4 bin 737 olması gerekirdi.

Foto-Montaj: Senih Çavuşoğlu

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..