AktüelEkolojiNobel Barış Ödülü Nükleer Karşıtı Kampanyaya Verildi

2017 Nobel Barış Ödülü, Nükleer Silahların Yok Edilmesi için Uluslararası Kampanya’ya (ICAN) verildi. Nobel Barış Ödülü’nü Nükleer Silahları Yok Etme Kampanyası (ICAN) kazandı. Küresel bir sivil toplum girişimi olan kampanya Nükleer Silahsızlanma Anlaşması’nın tam ve doğru bir şekilde uygulanması için çalışıyor. 2017 Nobel Barış Ödülü’ne 215’i birey ve 103’ü kurum olmak üzere toplam 318 aday vardı. Nobel Barış Ödülü Alfred Nobel’in vasiyeti uyarınca, her yıl ulusların ve halkların kardeşliği, silah ve orduların azaltılması ve barış kongreleri düzenlemek için...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 6, 2017
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

2017 Nobel Barış Ödülü, Nükleer Silahların Yok Edilmesi için Uluslararası Kampanya’ya (ICAN) verildi.

Nobel Barış Ödülü’nü Nükleer Silahları Yok Etme Kampanyası (ICAN) kazandı.

Küresel bir sivil toplum girişimi olan kampanya Nükleer Silahsızlanma Anlaşması’nın tam ve doğru bir şekilde uygulanması için çalışıyor. 2017 Nobel Barış Ödülü’ne 215’i birey ve 103’ü kurum olmak üzere toplam 318 aday vardı.

Nobel Barış Ödülü Alfred Nobel’in vasiyeti uyarınca, her yıl ulusların ve halkların kardeşliği, silah ve orduların azaltılması ve barış kongreleri düzenlemek için en çok çaba sarf eden kişi, kişiler veya kuruluşlara veriliyor.

2017 Nobel Barış Ödülü’nü alması beklenen kişiler arasında, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile AB Dış Politika Şefi Federica Mogherini’nin de isimleri geçiyordu. İkilinin, İran’la Batılı ülkeler arasındaki tarihi nükleer anlaşmadan ötürü ödülü alabileceği konuşuluyordu. Ancak ödül Zarif ve Mogherini yerine ICAN’e verildi. Bu durum, İran’la nükleer anlaşmadan çekilme ihtimali konuşulan ve Kuzey Kore’yle nükleer gerilimi tırmandırmasından endişe edilen ABD Başkanı Donald Trump’a mesaj olarak yorumlandı.

ICAN KİMDİR?

ICAN çalışmalarına ilk olarak 2007 yılında başladı. ICAN’ in ortaya çıkışını sağlayan temel gelişme, NPT’nin (Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması) 2005 yılında gerçekleşen Gözden Geçirme Konferansı’nın nükleersiz bir dünya hedefine ulaşma yönünde adım atma konusunda başarısız olması oldu.

ICAN, kurulduğu günden beri, nükleer silahların tamamen yasaklanmasını sağlayan bir anlaşmanın imzalanmasını sağlayacak hareketin inşası için çalışıyor.

ICAN’ın kuruluş amacını şöyle tanımlıyor:

“Bugüne kadar nükleer silahların sayısının azaltılması ya da sınırlandırılması için iki taraflı ya da çok taraflı sayısız anlaşma imzalandı. Ancak bunların hiçbirisi nükleersiz bir dünyanın oluşmasını sağlayamadı. Biz, nükleersiz bir dünyaya giden yolun, sınırlandırma ya da sayı azaltmaktan değil, nükleer silahların hiçbir ayırım gözetmeksizin bütün ülkeler için yasaklanmasından geçtiğine inanıyoruz. Ancak, böylesi bir antlaşmanın imzalanması sivil toplumun, nükleer karşıtlarının katkısı olmaksızın başarılamaz.”

Bugüne kadar tüm dünyada 60’dan fazla ülkede 200’ün üzerinde organizasyon ICAN’ i desteklediğini açıkladı.

evrensel

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık