AktüelGazedda'nın GündemiUncategorizedNijerya’dan, Girne’de hayatını kaybeden öğrenci ile ilgili soruşturma talebi

Nijerya hükümeti, geçen sene Girne’de hayatını kaybeden 25 yaşındaki öğrenci Ibrahim Khalel Bello’nun ölümüyle ilgili soruşturma açılması çağrısında bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 28, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Nijerya hükümeti, geçen sene Girne’de hayatını kaybeden 25 yaşındaki öğrenci Ibrahim Khalel Bello’nun ölümüyle ilgili soruşturma açılması çağrısında bulundu.

Nijerya hükümetinin Diaspora Komisyonu, Bello’nun son dört yılda Kuzey Kıbrıs’ta ‘gizemli şekilde’ ölen yaklaşık “100” Nijeryalıdan biri olduğunu söyledi.

Kıbrıs’ın kuzeyindeki yetkililer öğrencinin intihar ettiğini belirtti. Ama Bello’nun annesi Nijerya Yüksek Mahkemesi Hakimi Amina Ahmad Bello, oğlunun öldürüldüğüne inanıyor ve adalet çağrısı yapıyor.

Ibrahim Khalel Bello, geçen yıl 19 Ekim’de evine telefon etti. Ailesine göre Bello, “öldürülmekten korkuyordu”. İnşaat mühendisliği bölümü öğrencisi “Ölsem kimsenin kılı bile kıpırdamaz” diye düşünüyordu.

Bu telefondan birkaç saat sonra yaşadığı apartman binasının önünde ölü bulundu. Yetkililer ölümünün ‘intihar olduğunu’ söyledi. Ama ailesi mahkeme kararını hiçbir zaman kabul etmedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık