AktüelEkonomi PolitikNew York Times: KKTC yasadışı göç için “kaçış” noktası

28 Ocak'ta New York Times'ta yayınlanan habere göre kktc, Avrupa'ya yasadışı göç için “kaçış noktası” olarak nitelendiriliyor. Haberde, bir çok göçmenin adaya Kıbrıs'ın kuzeyinde girdiği de belirtildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 14, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

28 Ocak’ta New York Times’ta yayınlanan habere göre kktc, Avrupa’ya yasadışı göç için “kaçış noktası” olarak nitelendiriliyor. Haberde, bir çok göçmenin adaya Kıbrıs’ın kuzeyinde girdiği de belirtildi.

New York Times Gazetesi, Güneydoğu Avrupa siyasetinde uzmanlaşmış Londra Ekonomi Okulu’nda görev yapan James Ker-Lindsay ile röportaj yaptı.

Lindsay röportajda, göç için en basit yolun Kıbrıs’ın kuzeyi olduğunu belirterek, Kıbrıs’ın kuzeyini “dünyanın en büyük transit havaalanı” olarak niteledi.

Haberde, her geçen gün daha fazla sığınmacının bu yolu tercih ettiğini bildirerek, Kıbrıs’ın 850 bin 000 nüfusu olduğunu ve göç krizi ile , Avrupa Birliği’nin geri kalanının çoğunun geride bıraktığı da belirtildi. Açıklamada, Kıbrıs’taki sığınmacıların sayısının, 2019’dan bu yana belirgin bir şekilde yükseldiği ve Avrupa bloğunda geri kalan ülkelerden farklı olarak, dört yıl öncesine göre beş kat daha yüksek olduğu kaydedildi.

Haberde, adada büyüyen göç krizinin, on yıllardır başarısızlıkla sonuçlanan çözüm girişimlerinin ve devam eden bölünmüşlüğün bir sonucu olduğu da kaydedildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık