AktüelGazedda'nın GündemiÖzel HaberNetkent’in hikayesi: ‘Eğitim veremez’, ‘ara emri’ ve sırada ‘istinaf’

Bir üniversite macerası: önce YÖDAK’ın ‘eğitim vermez’ kararı, şimdi mahkemenin ‘ara emri’, sırada ise ‘istinaf’ var.  Netkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti’nde AKP eski Enerji Bakanı Hilmi Güler  Birikim Özgür ve Tahsin Ertuğruloğlu’nun da yer aldığı öğrenildi. Netkent ile ilgili açıklama yapan YÖDAK Başkan Yardımcısı Mehmet Hasgüler, Netkent’in izinsiz bir şekilde programlara öğrenci kaydettiğini de açıklamıştı. Ülkemizde yaşanan skandallara ve çıkar ilişkilerine neredeyse her gün bir yenisi daha ekleniyor. Kuruluşuna dair çeşitli tartışmalara konu olan ve hala izinleri...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 9, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bir üniversite macerası: önce YÖDAK’ın ‘eğitim vermez’ kararı, şimdi mahkemenin ‘ara emri’, sırada ise ‘istinaf’ var. 

Netkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti’nde AKP eski Enerji Bakanı Hilmi Güler  Birikim Özgür ve Tahsin Ertuğruloğlu’nun da yer aldığı öğrenildi.

Netkent ile ilgili açıklama yapan YÖDAK Başkan Yardımcısı Mehmet Hasgüler, Netkent’in izinsiz bir şekilde programlara öğrenci kaydettiğini de açıklamıştı.

Ülkemizde yaşanan skandallara ve çıkar ilişkilerine neredeyse her gün bir yenisi daha ekleniyor. Kuruluşuna dair çeşitli tartışmalara konu olan ve hala izinleri tam olmayan Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi – Netkent Üniversitesi ile ilgili olarak KTÖS, bugün bir açıklama yayınlayarak, YÖDAK tarafından öğretime başlama izni verilmemiş ve izinleri iptal edilmiş olmasına rağmen üniversiteye 501 öğrencinin kayıt yaptırdığını açıkladı. 

KTÖS adına açıklama yapan sendika genel sekreteri Şener Elcil, Eğitim Bakanı Cemal Özyiğit’i de eleştirerek, YÖDAK’ın aldığı kararların arkasında durmaya çağırdı. Elcil şunları ifade etti: “Anlaşılan odur ki, Sn. Cemal Özyiğit’in yasaları uygulama ile ilgili çekincesini AKP’den gelen baskılar ve dörtlü hükümetin menfaat ilişkileri ile açıklamak mümkündür. Sn. Cemal Özyiğit’e yasaların her şeyin üzerinde olduğunu hatırlatır, siyasi oyunlarla eğitimi ticarete dönüştürenlere karşı dik durmaya davet ederiz.”

KTÖS’ün açıklaması için tıklayınız>>>>

 

Üniversite heyetinde  AKP’li eski bakan, Birikim Özgür ve Tahsin Ertuğruloğlu

Öte yandan Netkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti’nde Birikim Özgür ve Tahsin Ertuğruloğlu’nun da yer aldığı öğrenildi. Üniversitenin kendi internet sitesinden de paylaştığı bilgilerde her iki ismin mütevelli heyetinde yer aldığı, ayrıca Birikim Özgür’ün de rektör danışmanı olduğu bilgisi verilmekte.

Söz konusu üniversite heyetinde ayrıca birinci Cumhurbaşkanı Sn. Rauf Denktaş’ın danışmanı Sn. Çavlan Süerdem ve hepsinden önemlisi AKP eski Enerji Bakanı Hilmi Güler var. 

Mütevelli Heyeti için tıklayınız>>>>

 

YÖDAK izinlerini iptal etmişti, ara emriyle tekrar eğitime başladılar

YÖDAK söz konusu üniversitenin gerekli koşulları yerine getirmemesinden dolayı geçtiğimiz Aralık ayında izinlerini de iptal etmişti. Ayrıca üniversitenin YÖK denkliğinin de bulunmadığı belirtilmişti.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde üniversite mahkemeye başvurmuş ve YÖDAK kararıyla ilgili olarak ara emri kararı almıştı. Ara emri kararıyla birlikte üniversite eğitim vermeye devam edebilecek. Fakat YÖDAK’tan yapılan açıklamada ise konuyu istinafa götüreceklerini ve ara emri kararına şaşırdıklarını belirtmişti.

Açıklama yapan YÖDAK Başkan Yardımcısı Mehmet Hasgüler ayrıca Netkent’in izinsiz bir şekilde programlara öğrenci kaydettiğini de açıklamıştı.

Yenidüzen gazetesinde yayınlanan ilgili haber için tıklayınız:

Netkent’te eğitime devam edilecek

YÖDAK tarafından ‘uzaktan eğitim’ veren Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi’nin öğretime başlama izninin iptali ara emri ile durduruldu.

 

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık