AktüelManşetMüzikYaşamNeden Plak, CD ve müzik dosyalarında müzik satın almayı düşünmeliyiz?

Yazar: STEVE GUTTENBERG Çeviri: Aycan Akcin   Evet yıl 2018 ve YouTube, Spotify ve Pandora oldukça harika işler yapıyorlar; ama yine de beni bir dinleyin. Gerçek şu ki, hiç kimse artık kaydedilmiş müzik satın almak zorunda değil. Aradığınız pek çok müziği YouTube’da istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde ücretsiz olarak bulabilirsiniz. Spotify, Apple Music, Tidal gibi bir abonelik de satın alma gibi bir opsiyonunuz mevcut. Temelde bir kiralama işi ki gerçekten de kolaylık sağlıyor ama aynı...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 18, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yazar: STEVE GUTTENBERG

Çeviri: Aycan Akcin

 

Evet yıl 2018 ve YouTube, Spotify ve Pandora oldukça harika işler yapıyorlar; ama yine de beni bir dinleyin.

Gerçek şu ki, hiç kimse artık kaydedilmiş müzik satın almak zorunda değil. Aradığınız pek çok müziği YouTube’da istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde ücretsiz olarak bulabilirsiniz. Spotify, Apple Music, Tidal gibi bir abonelik de satın alma gibi bir opsiyonunuz mevcut. Temelde bir kiralama işi ki gerçekten de kolaylık sağlıyor ama aynı zamanda dezavantajları da var.

YouTube, Facebook ve Twitter’daki bilimsel olmayan anketlerime dayanarak söyleyebilirim ki, müzik satın alan ve toplayan kişilerin çoğu daha çok sadece dinlemeye zaman ayırmakta, müzik dinlerken aynı anda farklı işler yapmamaktadırlar.

Ki bu bana mantıklı geliyor; çünkü demek ki LP, CD veya indirme yoluyla müzik satın alan kişiler müziği o derece seviyorlar ki para vermekte çekince görmüyorlar; yani müziğe karşı olan ilgileri sıradan değil – müzikle daha derin bir bağlantı kuruyorlar.

Aslına bakarsanız, LP, CD veya Bandcamp’ta müzik satın almanın bir başka nedeni de sevdiğiniz grupları finansal olarak da destekleme isteğidir. Konuştuğum koleksiyoncuların çoğunun kararlı olduğu şey abonelik hizmetlerinin sanatçılara karşı bir aldatma olduğu inancıdır.

Birçok müzisyen ve besteci, abonelik hizmeti sunan şirketler tarafından aldatılmış hissettiğini şöyle belirtmektedir: Örneğin Rock simgesi Peter Frampton: “55 milyon kez çalınan, ‘Baby I Love Your Way’ şarkısı için, ben 1.700 $ aldım. Geçen yıl bunun hakkında kanun yapıcılarla görüşmek üzere ASCAP [Amerikan Besteciler, Yazarlar ve Yayıncılar Derneği] ile birlikteWashington’a gittim. Bu konuda kanun yapıcıların çeneleri düştü ve onlar için tekrar etmemi istediler.” 

2018 yılında  müzik grupları hala müzik kaydetmekteler; ancak bu kayıtların asıl işlevi genellikle daha kazançlı olan canlı gösteriler için grubun tanıtımını yapmış olmaktır. Eğer yeterince ünlü değillerse, muhtemelen kayıt yaptıları müzikten gelir elde etme beklentileri ya hiç yoktur ya da çok azdır. Böylece gittikçe daha da az  kayıt işlemi gerçekleşir. 

Müzik aboneliğiniz için ödeme yapmayı bıraktığınızda artık hiçbir şeyiniz yoktur. Değerli bir müzik koleksiyonunun satın alınması içsel ve kalıcı bir değere sahiptir. Sahip olduğum LP’lerin ve CD’lerin çoğu, onlar için ödediğimden çok daha değere sahiptirler. Bir düşünün, aylık 10 $ ‘lık bir abonelik, yılda 120 $ eder; ki bu da beş yılda da 600 dolara tekabül eder! 600 $ ile çok fazla müzik satın alabilirdin!

Hiç kuşkusuz abonelikler bir çok insan için mantıklıdır; ama müziği gerçekten sevip uzun süreli bir ilişki kurmak istediğin bir şey olarak görüyorsan, satın almayı değerlendirmelisin. Ayrıca, böylelikle sevdiğiniz grubu onların kaydedilmiş mirasından bir parça alarak desteklemiş de olursunuz.  

Kaynak: 

Why buy recorded music if you don’t have to?

The fact is, no one has to buy recorded music any more. Most of it is available when and where you want it on YouTube for free. You could also pay for a Spotify, Apple Music, Tidal, or whatever subscription. It’s basically a rental, which is really convenient, but also has its downsides.

 

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık