AktüelKıbrıs SorunuPolitika“Ne hale sokulduk anlamak kolay değil”

YKP Sekretarya üyesi Alpay Durduran Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri değerlendirdi. Açıklama şöyle: Maraş’ın açılması ve güven yaratıcı önlemler paketi içinde yer alması “vatandaş heyecanlı ama umutsuz” başlığı ile haber oldu. Gazeteye göre vatandaşlar kapalı Maraş’ın açılmasını heyecanla karşıladı ama gerçekleşmeyebileceğini düşündü. Gazete kendinden o kadar emindi ki istisna tanımadı. Olayın arkasından üst kademede bir papara koptu. Cumhurbaşkanına ve hükümete zamanında haber verildi mi diye birbirlerini parçaladılar ama neden hala Maraşlılara evlerine dönme izni verilemediğini konuşmadılar....
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 23, 2019
Djumba Hotel & Cafe

YKP Sekretarya üyesi Alpay Durduran Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri değerlendirdi. Açıklama şöyle:
Maraş’ın açılması ve güven yaratıcı önlemler paketi içinde yer alması “vatandaş heyecanlı ama umutsuz” başlığı ile haber oldu. Gazeteye göre vatandaşlar kapalı Maraş’ın açılmasını heyecanla karşıladı ama gerçekleşmeyebileceğini düşündü. Gazete kendinden o kadar emindi ki istisna tanımadı.
Olayın arkasından üst kademede bir papara koptu. Cumhurbaşkanına ve hükümete zamanında haber verildi mi diye birbirlerini parçaladılar ama neden hala Maraşlılara evlerine dönme izni verilemediğini konuşmadılar. Aralarında olsun zavallı Maraşlının evine dönmesini dert edindiklerini göstermeğe çalışmadılar. Kıbrıslı Türklerin Maraş’taki malları yağmalamaktan başka dertleri olmadığına inanan başlık attılar.
Kimsenin tümümüzün Maraş’ı yağmalamaktan başka derdi yok diye düşünen varsa çok yanılır. Yalnız bin yıl önce sona ermiş ganimet devletlerinin savunucusu olanlar bu düşüncededir. Onlar da dünya sorunlarının kaynağını oluştururlar. Onların desteği bazı siyasileri heyecanlandırır, o kadar.
Ne yazık ki Maraş bir an önce Türklerin paylaşımına açılması geren gecikilmiş bir ganimet olarak görünür. Ganimet paylaşılmalı yoksa sorunu tarafı göre düşünülür.
Hâlbuki etrafta savaş gemileri dolaşır ve AB gibi çok uluslu bir güç sonunda bizim tarafı suçlar ve uyarır.
Ne zaman uyanacak ve sorunların üstüne oturmak değil çözmek aklımıza gelecek ve başkalarına havale etmeyeceğiz?

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©