AktüelGazedda'nın GündemiNazlı: Suç oluşturmayan fiil soruşturulamaz!

Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Bölge Sorumlusu Cansu N. Nazlı, dün 15 Kasım törenlerinde zafer işareti yapan bir vatandaşın, Ersin Tatar’ın talimatıyla soruşturulma başlatılmasıyla ilgili sosyal medya üzerinden açıklama yaptı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 17, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Bölge Sorumlusu Cansu N. Nazlı, dün 15 Kasım törenlerinde zafer işareti yapan bir vatandaşın, Ersin Tatar’ın talimatıyla soruşturulma başlatılmasıyla ilgili sosyal medya üzerinden açıklama yaptı.

Nazlı açıklamasında, “Ceza Yasası veya herhangi bir yasa tahtında suç olarak tanımlanmayan bir fiil ile ilgili şikayeti polisin soruşturması söz konusu olamaz. Cumhurbaşkanın suç oluşturmayan bir fiille ilgili polise talimat vermesi sonucu zafer işareti yapan vatandaşın polis tarafından sorgulanması iddiaları karşısında polisin hangi suçun işlendiği şüphesiyle soruşturma yaptığını kamuoyu ile paylaşması gerekir. Zira bu durum antidemokratik olması yanında gayrıyasaldır da” dedi.

Nazlı’nın açıklaması şu şekilde:

Suç oluşturmayan fiil soruşturulamaz!

Polis derhal hangi suç işlendiği şüphesiyle soruşturma yaptığını kamuoyuna açıklamalı! 

Suç ve cezanın yasallığı, modern ceza hukukunun en temel prensiplerindendir. Bir fiilin hangi suçu oluşturduğu ve o suçu oluşturan fiilin işlenmesi durumunda cezasının ne olduğunun yasayla önceden belirlenmesi anlamına gelir. Yasanın geçerli olduğu sınırlar içerisinde kişilerin neyin suç olduğunu bilmesi, cezasını öngörebilmesi için bu prensip önemlidir. Bu aynı zamanda hukuki güvenlik ilkesinin de bir gereğidir.

Tarihte monarkların, hükümdarların keyfi tutuklama ve cezalandırma yetkilerini sınırlandırmak için toplumsal mücadeleler ile bu kazanım elde edilmiştir.

Ceza Yasası veya herhangi bir yasa tahtında suç olarak tanımlanmayan bir fiil ile ilgili şikayeti polisin soruşturması söz konusu olamaz. Cumhurbaşkanın suç oluşturmayan bir fiille ilgili polise talimat vermesi sonucu zafer işareti yapan vatandaşın polis tarafından sorgulanması iddiaları karşısında polisin hangi suçun işlendiği şüphesiyle soruşturma yaptığını kamuoyu ile paylaşması gerekir. Zira bu durum antidemokratik olması yanında gayrıyasaldır da.

Ersin Tatar kendini yüzyıllar evvel tahta çıkmış ve sınırsız yetkisi olan bir padişah gibi hissetmişse bile polisin suç olmayan bir fiili soruşturma yetkisi olmadığını bildiğini biliyoruz. Cumhurbaşkanı monark, polis de hükümdarın kapı kulu değildir.

İfade özgürlüğü onurumuzdur. Bu yüzden,

POLİS SİVİLE BİR AN EVVEL BAĞLANMALI!

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık