AktüelSanatYaşamNazilerle olan bağı nedeniyle “Alfred Bauer Ödülü” kaldırıldı

Die Zeit gazetesi, Alfred Bauer’ın Nazi Almanyası döneminde “Nazi film bürokrasisinde üst düzey bir görevli” olduğunu ortaya çıkaran bir makale yayımladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 2, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Berlin Film Festivali yönetimi, Nazi Almanyası döneminde “Nazi film bürokrasisinde üst düzey bir görevli” olduğu ortaya çıkan festivalin ilk direktörü Alfred Bauer adına verilen Alfred Bauer Ödülü’nü kaldırdığını açıkladı.

Gazete Karınca’nın haberine göre 70’inci Uluslararası Berlin Film Festivali (Berlinale), 20 Şubat-1 Mart tarihleri arasında yapılacak.

Festivalin jüri başkanlığını 71 yaşındaki Oscar ödüllü sinema ve tiyatro oyuncusu Jeremy Irons üstlenecek.

20 Şubat’ta Kanadalı yönetmen Philippe Falardeau’nun My Salinger Year adlı filminin gösterimiyle açılışı yapılacak festivalde Altın Ayı için yarışacak filmler de belli olmuştu.

“Casusluk yapmakla görevliydi”

Öte yandan festivalin ilk direktörü olan (1951-1976) Alfred Bauer adına verilen Alfred Bauer Ödülü’nü kaldırıldığı açıklandı.

Almanya’da haftalık olarak yayımlanan Die Zeit gazetesi, Alfred Bauer’ın Nazi Almanyası döneminde “Nazi film bürokrasisinde üst düzey bir görevli” olduğunu ortaya çıkaran bir makale yayımladı.

Makalede, Bauer’in hem Nazi partisine hem de partinin savaş öncesi paramiliter kanadı SA’ya üye olduğu, ayrıca Goebbels’in propaganda bakanlığına bağlı bir departman olarak sinema endüstrisini kontrol etmek üzere 1942’de kurduğu Reichsfilmintendanz’da kilit rollerden birine sahip olduğu belirtildi.

Zeit’in haberinde, parti tarafından Bauer hakkında hazırlanan bir raporda, Bauer’den “politik tavrı kusursuz ve hevesli bir SA adamı” olarak bahsedildiği aktarıldı.

Haberde, Ulusal Arşiv’de ve Berlin’in şehir arşivinde bulunan belgelere göre Bauer’in sinema endüstrisi çalışanları hakkında casusluk yapmakla görevli olduğu ve kimin film çekeceğine, kimin de cepheye savaşmaya gönderileceği gibi kararları verdiği belirtildi.

Bauer’in, Nazi geçmişine dair izleri sistematik olarak yok ettiği bilgisine de yer verildi.

Söz konusu haberin ardından Berlianele, “sinema sanatına yeni bakış açıları getiren” bir filme verilen Alfred Bauer Ödülü‘nü askıya alacağını belirten bir açıklama yaptı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık