AktüelİnsanNazi Almanyası’nın ‘Suçlu’ Kabul Ettiği Eşcinsellerin Zaferi

Nazi Almanyası döneminde ülkede geçerli olan ve devam ettiği sürece etkileyen yasalar dolayısıyla devlet tarafından yaklaşık 50 bin geyin sabıkalarına cinsel yönelimleri ‘suç olarak’ işlenmişti. Aktivistler on yıllardır verdikleri mücadeleyi kazandı: Alman parlamentosu, hükmün bozulmasına ve hala hayatta olan beş bin geye tazminat ödenmesine karar verdi. Tolga Er‘in çevirisiyle Gazete Karınca‘da yayınlanan habere göre Nazi dönemi ceza kanununun 175. maddesine göre sabıkayla yaşayan binlerce geyin adını temize çıkarmak için onlarca yıldır uğraşan aktivistler mücadelelerinde galip...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 23, 2017
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Nazi Almanyası döneminde ülkede geçerli olan ve devam ettiği sürece etkileyen yasalar dolayısıyla devlet tarafından yaklaşık 50 bin geyin sabıkalarına cinsel yönelimleri ‘suç olarak’ işlenmişti. Aktivistler on yıllardır verdikleri mücadeleyi kazandı: Alman parlamentosu, hükmün bozulmasına ve hala hayatta olan beş bin geye tazminat ödenmesine karar verdi.

Tolga Er‘in çevirisiyle Gazete Karınca‘da yayınlanan habere göre Nazi dönemi ceza kanununun 175. maddesine göre sabıkayla yaşayan binlerce geyin adını temize çıkarmak için onlarca yıldır uğraşan aktivistler mücadelelerinde galip geldi.

Almanya Parlamentosu, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra da yürürlülükte kalan Nazi dönemi yasalarınca suçlu bulunan 50 bin geye ilişkin hükmün bozulması ve halen hayatta olan beş bin erkeğe tazminat öndenmesi için oylama yaptı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in kurduğu koalisyonun çoğunluğa sahip olduğu Alman Federal Meclisi’nde teklif, büyük bir çoğunlukla kabul edildi.

Teklifte konusu geçen tazminat miktarı ise 3 bin avro.

Ayrıca Almanya, suçlu bulunanlara hapishanede kaldıkları her sene için 1,500 avro ödeme yapacak.

‘Bir ayağımız hapishanede yaşıyorduk’

74 yaşındaki Fritz Schmehling, yasa kapsamında mahkum edilen binlerce kişiden biri.

Schmehling, daha genç bir erkek iken 1957 yılında suçlu bulunmuş.

O günleri AFP’ye anlatan Schmehling, “O dönemde, bir ayağımız hapishanede yaşıyorduk” diyor.

Schehling’in tek üzüntüsü ise 2011 yılında hayatını kaybeden uzun süreli partneri Bernd’in, adaletin sağlandığı bugünleri görmemesi.

“Bana, ‘bu sabıkanın kaldırılacağı günün geleceğini düşünmüyorum’ diyordu. Berlin Duvarı’nın düştüğü günkü kadar mutlu olurdu bence bugün.’’

‘Genç bir tanrı kadar güzeldim o zamanlar ama hep hapse düşmekten korkardım’

Gerçek adını vermek istemeyen 74 yaşındaki ‘’Heinz Schmitz’’ de 19 yaşında mahkum edilmiş.

Schmitz, 175. kanun maddesinin onu “en güzel yıllarından ettiğini” söylüyor.

Tebessümle anlatıyor o günleri Scmitz:

Genç bir tanrı kadar güzeldim o zamanlar. Tüm erkekler benim peşimdeydi. Ama her zaman hapse düşmekten korkuyordum.

175. Kanun Maddesi: ‘Doğa karşıtı’ cinsel ilişki yasak

Almanya’nın 175. kanun maddesinde, “ister erkekler, ister insanlar ve hayvanlar arasında yapılsın, doğa karşıtı tüm cinsel ilişkiler” yasak deniliyordu.

Kanun maddesine göre, kadın kadına cinsel ilişki ise açık bir biçimde yasa dışı değildi.

1871 yılında yürürlülüğe giren kanun maddesi, Naziler göreve gelene kadar sık uygulanmıyordu.

Hapishaneler ve konsantrasyon kampları

Naziler, 1935 yılında verilecek cezaları ağırlaştırdı, suçlu bulunanların 10 yıl zorunlu işçilik yapmasına karar verdi.

3. Reich döneminde, 42 binden fazla erkek suçlu bulunarak hapishanelere veya konsantrasyon kamplarına gönderildi.

2002 yılında Almanya hükümeti, hükmü bozan yeni bir yasa çıkarsa da hüküm, 2. Dünya Savaşı sonrasında yargılananları kapsamıyordu.

Madde, Doğu Almanya ceza yasasından 1968 yılında çıkartıldı, Batı Almanya yasalarından çıkartılması ise 1994 yılına kadar sürdü.

‘Almanya’nın bu lekesi temizleniyor’

Konuyla ilgili konuşan hükümet yetkilisi Sebastian Bickerich yaptığı açıklamada, “175. Kanun Maddesi’nin kitaplardan silinmesinden sonra geçen 20 yılın ardından, demokratik Alman hukuk tarihindeki bu leke de sonunda temizleniyor” diye konuştu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık