AktüelEkonomi PolitikNATO, Doğu Akdeniz’de devreye girdi

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın telefon görüşmesinin içeriği Türkiye medyasına sızdı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 29, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın telefon görüşmesinin içeriği Türkiye medyasına sızdı. Erdoğan’ın NATO Genel Sekreteri’ne Yunanistan’ın ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin arkasına AB’yi alarak haksız taleplerde bulunduğu ve Yunanistan’ın uyarılması gerektiğini söylediği aktarıldı.

Türkiye ve Yunanistan arasındaki Akdeniz’de Navtex krizi derinleşiyor. Alman Şansölye Angela Merkel ve Amerikan Başkanı Trump’ın taraflarla görüşmesinde sonra şimdi de devreye NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg girdi.

Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile bir telefon görüşmesi gerçekleşti. O görüşmede ana gündem maddesi Doğu Akdeniz’de iki ülke arasında durmaksızın yükselen tansiyon oldu.

CNN TÜRK’ün edindiği bilgilere göre, görüşme talebini NATO Genel Sekreteri yaptı. Stoltenberg Berlin’den döner dönmez Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilime ilişkin telefon açtı.

Kaynakların aktardığına göre, Erdoğan, Stoltenberg’e “Yunanistan’ı uyarın” mesajı verdi. Erdoğan, gerilimi yükselten tarafın Yunanistan, Fransa ve Yunanistan ile ortak tatbikata katılan ülkeler olduğunu söyledi. Erdoğan’ın, Yunanistan’ın ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin arkasına Avrupa Birliğini alarak haksız taleplerde bulunduğu ve gerilimin Türkiye’nin ikazlarına rağmen Yunanistan’ın tek taraflı teşebbüslerinden kaynaklandığını izah ettiği kaydedildi.

Edinilen bilgilere göre, Türkiye’nin Navtex ilan ettiği bölgeye yaklaşan Yunanistan’a ait 6 adet F-16 uçağına yapılan önleme ve uçakların bölgeden uzaklaştırılması konusu görüşmede gündeme gelmedi. Kaynaklar, Navtex bölgesinde yaşanan önlemenin Stoltenberg ile yapılan görüşmenin hemen ardından gerçekleştiğini bu nedenle konunun görüşmede ele alınamadığını belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık