DünyaSanatNatalie Portman Oscar’a aday gösterilmeyen kadın yönetmenlerin ismini kıyafetine taşıdı

92. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. Oscar ödüllü oyuncu Natalie Portman'ın adaylık alamayan kadın adaylara atıfta bulunduğu kıyafeti kırmızı halının en çok konuşulan olaylarından biri oldu
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 10, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Natalie Portman, Oscar Ödül Töreni’ne bu yıl Akademi’nin gözardı ettiği kadın yönetmenlerin ismini taşıyan kıyafetiyle katıldı.

Independent Türkçe’nin haberine göre, Portman’ın kıyafetinde Lorene Scafaria, Marielle Heller, Lulu Wang, Alma Har’el, Greta Gerwig, Mati Diop, Melina Matsoukas, Céline Sciamma gibi bu sene adaylık alamamış kadın yönetmenlerin isimleri yer aldı.

Ünlü oyuncu konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bu yıl harika çalışmaları tanınmamış kadınları ince bir şekilde tanımak istedim” ifadelerini kullandı.

2018’deki Altın Küre Ödülleri’ndeki en iyi yönetmen kategorisini duyurmak için sahneye çıkan Natalie Portman, o dönemde tüm adayların erkek olduğunu vurgulayıp durumu eleştirmişti.

Ödül sezonunun öne çıkan filmlerinden The Farewell ile Lulu Wang, Tom Hanks’li Beautiful Day in the Neighborhood’la Marielle Heller, Booksmart’la ilk uzun metrajına imza atan Olivia Wilde, Shia LaBeouf’ün çocukluk yıllarında yaşadıklarından yola çıkarak senaryosunu yazdığı Honey Boy‘u yöneten Alma Har’el gibi adlarından övgüyle söz ettiren, ödül sezonunda da iddialı olacaklarını gösteren isimler bu yıl oscar ödüllerinde akademinin görmezden geldiği isimler oldu.

Kadın yönetmenlerinin aday gösterilmeyişi ayrımcılık ve eşitsizlik yorumlarına yol açtı. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık