AktüelEkolojiNASA, iklim krizini gözler önüne seren fotoğraflar yayımladı

NASA'nın yayımladığı fotoğraflar, gezegenin insan faaliyetleri ve iklim kriziyle nasıl dönüştüğünü gözler önüne seriyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 7, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) iklim krizinin dünya üzerindeki yıkıcı etkisini ve gezegeni nasıl dönüştürdüğünü ortaya koyan yüzlerce uygu görüntüsü yayımladı.

Uzaydan çekilen ve Değişim Görüntüleri (Images of Change) olarak adlandırılan 500 fotoğraflık seçki iklim değişikliği, kentleşme, sel ve yangınların dünyanın farklı bölgelerindeki etkisini gösteriyor.

NASA, fotoğrafların yarısının insan faaliyetleri ve iklim değişikliği kaynaklı olayların meydana gelmeden önce, diğer bir yarısının ise yakın zamanda çekildiğini açıkladı.

Bazı fotoğraflar bir haftalık değişimi gösterirken, bazıları da 40 yıllık bir zaman dilimini gösteriyor.

1984 ve 2020 yıllarında çekilen Arktik deniz buzu görüntülerinde bölgede yer alan buzulların büyük çoğunluğunun 36 yılda eridiği görülüyor.

NASA’da görevli bilim insan Joey Comiso konuyla ilgili “Buzulların küçülmesi bu hızda devam ederse, Kuzey Kutbu’ndaki yaz deniz buzunun bu yüzyılda tamamen yok olacağını ön görüyoruz.” diyor.

Pandemi de uzaydan izlendi

Koronavirüsün ortaya çıktığı ilk yer olan Çin‘in Wuhan kentinde 2020’nin başlarında trafik seviyelerindeki gözle görülür düşüş de kayıt altına alındı.

Bunların yanında, İzlanda’daki Ok Buzulu’nun tamamen erimesi, Arjantin’de meydana gelen orman yangınları, Pakistan’daki muson selleri de fotoğraflanmış.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık