AktüelMüzakerelerMüzakerelerin Bu Önemli Noktasında Cesur Siyasi Kararlar Gereklidir

Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis, cumartesi günü yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için müzakerelerin bu önemli noktasında cesur siyasi kararların gerekli olduğunu belirtti. Limasol’da Lübnanlı filozof Gibran Khalil Gibran’ın büstünün açılışında bir konuşma yapan Anastasiadis, “Hepinizin bildiği gibi Kıbrıs sorununa çözüm için müzakere sürecindeki bu önemli noktada cesur siyasi kararlar gerekmektedir. Birçok kez tekrarladığımız gibi, hiçbir tarafın kaybeden ve kazananı olmayacağı, haklı hassasiyetlerinin ve Kıbrıs’taki iki toplumun endişelerinin dikkate alınacağı bir çözüm gerekmektedir” dedi. Anastasiadis, Kıbrıs...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 12, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis, cumartesi günü yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için müzakerelerin bu önemli noktasında cesur siyasi kararların gerekli olduğunu belirtti.

Limasol’da Lübnanlı filozof Gibran Khalil Gibran’ın büstünün açılışında bir konuşma yapan Anastasiadis,
“Hepinizin bildiği gibi Kıbrıs sorununa çözüm için müzakere sürecindeki bu önemli noktada cesur siyasi kararlar gerekmektedir. Birçok kez tekrarladığımız gibi, hiçbir tarafın kaybeden ve kazananı olmayacağı, haklı hassasiyetlerinin ve Kıbrıs’taki iki toplumun endişelerinin dikkate alınacağı bir çözüm gerekmektedir” dedi.

Anastasiadis, Kıbrıs sorununda kapsamlı ve yaşayabilir bir çözüme ulaşılması taahhüdüne ve kararlılığına bağlığını tekrar etti ve Kıbrıs’ın yıllardan beri devam eden çabalarına Lübnan’ın verdiği destekten duyulan samimi memnuniyeti ifade etti.

Konuşmasında Kıbrıs ve Lübnan arasındaki ilişkilerden de söz eden Nikos Anastasiadis, 1974’teki Türk askeri işgalinin ardından Lübnan’ın verdiği desteğe Kıbrıs halkının her zaman minnet duyduğunu söyledi.

Kıbrıs’ın da kendi açısında sivil savaştan kaçan binlerce Lübnanlı mülteciye güvenli bir ülke olduğunu, birçok mültecinin Kıbrıs’ta kalmayı tercih ettiğini kaydeden Anastasiadis, “Savaşın ve işgalin ve duyguların kayıplarını ilk elden deneyimleyenler ancak aynı durumda olanları gerçekten anlayabilirler.  Bu koşullar Kıbrıs ve Lübnan arasında özel bir bağ yaratmıştır” şeklinde konuştu.

Kıbrıs ve Lübnan’ın tarihten gelen mükemmel ilişkileri ve karşılıklı birbirlerine faydalı işbirlikleri olduğuna dikkat çeken Anastasiadis, “Hükümetimin bölgemizdeki istikrar, güvenlik ve refahın sağlanmasında gerçekten önemli olan bu sağlam ilişkileri artırmaya kesin kararlı olduğu konusunda size güvence vermek isterim. Bizim, her zaman saygı ve karşılıklı anlayış ruhuyla iki ülke arasında turizm, eğitim ve enerji gibi yeni alanlarda işbirliğini artırmamızın ortaklığımızı daha da güçlendireceğine inanıyorum” dedi.

Bir AB üyesi olarak Kıbrıs’ın Lübnan’ın güçlü bir müttefiki olduğunu, Lübnan ve Avrupa Birliği arasındaki ortaklığın artmasına önem verdiğini ifade eden Nikos Anastasiadis, Kıbrıs ve yeni nesiller için ‘Gibran’ın yazdıklarında ifade edilenlere benzer barış ve umut mesajı gönderdi.

Anastasiadis, “Khalil Gibran’ın bir keresinde, ‘Dün bugünün anısıdır ve yarın da bugünün rüyasıdır’ dediğini, kendisinin hayalinin de adanın yeniden birleştiğini görmek olduğunu belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık