koronavirus“Mutasyonlar virüsü daha öldürücü hale getirebiliyor”

Çin'de yapılan bir araştırma, korona virüsünün zannedilenden hızlı mutasyona uğradığını ortaya çıkardı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 21, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Çinli araştırmacılar, korona virüsünün bazı ülkelerde neden daha fazla ölüme yol açıp daha fazla yayıldığına ve hastaların benzer tedavilere neden farklı yanıtlar verdiğine ışık tutacak bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmada, sadece 11 hastadan alınan örneklerde virüsün 30’dan farklı versiyonuna rastlandı.

En güçlü ile en zayıf arasında 270 kat fark bulundu

Araştırmacılar, korona virüsünün mutasyon geçirme kapasitesinin bugüne dek hafife alındığını, aslında çok hızlı mutasyona uğradığını ve bazı versiyonlarının ise en zayıf olanlara kıyasla 270 kat daha güçlenebildiğini ortaya çıkardı.

‘Farklı ülkelerde farklı tedaviler gerekebilir’

Buna göre, yüksek ölüm oranlarına sahne olan Avrupa ülkelerinde ve ABD’nin New York kentinde virüsün daha güçlü bir versiyonu yayıldı. ABD’nin Washington eyaletindeyse daha zayıf bir virüs, daha düşük ölüm oranlarına ve vaka sayılarına yol açtı. Araştırmacılar, bu sonuçların farklı ülkelerde farklı tedaviler uygulanmasına sebep olabileceğini vurguladı.

11 hastada 30 farklı versiyon çıktı

Çin’in Zhejiang Üniversitesi’nde Profesör Li Lanjuan tarafından yapılan araştırmada, sadece 11 hastadan alınan virüs örneklerinin dizilimi, ultra-derin inceleme yöntemiyle mercek altına alındı. Bu kadar küçük bir örneklem üzerinde çalışılmasına rağmen, bu hastalarda virüsün 30 farklı versiyonu saptandı.

‘Hastalık kapasitesi değişiyor’

Araştırmada, bazı mutasyonların diğerlerinden daha öldürücü hale geldiği de tespit edilirken, “Sars-CoV-2, patojenitesini [hastalık kapasitesini] ciddi oranda değiştiren mutasyonlara uğruyor” denildi. China Morning Post gazetesinin haberine göre, araştırma bu açıdan bir ilk teşkil ediyor. Zira daha önceden, virüsün hastalığa yol açma kapasitesinin değişebileceği laboratuvar ortamında kanıtlanmamıştı.

‘Viral yükü 270 kat farklı’

Araştırmada, Hangzhou’daki 11 hastadan alınan virüs örneklerinin hücreler üzerindeki etkileri karşılaştırıldı. 19’u daha önceden bilinmeyen 30 farklı mutasyon tespit edilirken, bu mutasyonların virüsün insan hücrelerine yapışan proteinini fonksiyonel açıdan nasıl etkilediği incelendi. Hücreler bu farklı versiyonlarla enfekte edildiğinde, en saldırgan tipteki mutasyonun en zayıf olana kıyasla 270 kat daha fazla viral yük taşıdığı belirlendi.

Zayıf versiyonu da hasta etti

Bununla birlikte, araştırmaya göre zayıf mutasyon zayıf risk anlamına da gelmiyor. Zira, araştırmada örnek alınan iki hastanın zayıf virüsle enfekte olmalarına rağmen hastalığı ağır geçirdiği, birinin yoğun bakıma alındığı da belirlendi.

Bir hastada üç değişim geçirdi

Araştırmada, 60 yaşındaki bir hastadaki örnekte, ‘trinükleotid mutasyon’ olarak adlandırılan, peşpeşe üç değişime de rastlandı. Virüsün bir konakta genellikle bir kez mutasyona uğradığı, 50 gün boyunca hastanede yatan bu hastanın dışkısında bile enfekte etme gücünü kaybetmemiş virüs örnekleri bulunduğu belirtildi.

‘Her hastaya aynı tedavi uygulanamaz’

Araştırmacılar, virüsün bu şekilde değişime uğramasının, dünya çapındaki Covid-19 hastalarının hepsine aynı tedavinin uygulanamayacağı anlamına geldiğini vurguladı. Profesör Li, “İlaç ve aşı geliştirmek her ne kadar acil olsa da, potansiyel sorunlardan kaçınmak için bu biriken mutasyonların etkisinin dikkate alınması gerekiyor” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık