AktüelDünyaMussolini’nin torunu AP seçimlerinde aday

Avrupa Parlamentosu seçimlerine İtalya'dan aday olan Caio Giulio Cesare Mussolini, seçimler öncesi yaptığı açıklamalarda büyük dedesi diktatör Benito Mussolini'nin politikalarını savundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 10, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Fratelli d’Italia’nın (İtalya’nın Kardeşleri) aday listesinde 10’uncu sırada yer alan Mussolini, faşizm oldukça karmaşık, iyi kötü veya doğru yanlış diye tanımlayamayız dedi.

Seçimler öncesinde yabancı basının karşısına geçen 50 yaşındaki siyasetçi, faşist dönemin diktatörü, büyük dedesi Mussolini’nin politikalarına da değindi. 1938’deki Yahudi karşıtı yasalar için “utanç kaynağıydı, yanlıştı” diyen Mussolini buna rağmen faşizmin ülkesinde önemli izler bıraktığını ve yaşlı kesimin o yılları nostaljiyle andığını savundu.

Mussolini, İtalya’da faşizmi savunmanın suç olması ile ilgili bir soruya ise yargının ifade özgürlüğünden yana hükümler verdiğini söyleyerek yanıtladı.

Mussolini, seçilmesi halinde ‘gereksiz harcama’ olarak gördüğü AP’nin Strazburg ayağının kapatılması ve AP vekillerine daha fazla yetki verilmesi için çabalayacağını söylüyor.

Mussolini’nin torunları rakip partilerden aday

Caio Mussolini, İtalyan faşizminin kurucusu Mussolini’nin siyasete atılan tek torunu değil. Duce’nin soyundan gelen ve 2014’ten bu yana AP üyesi olan Alessandra Mussolini daha önce de İtalya parlamentosunda senatör olarak görev yaptı.

Diktatör Mussolini’nin iki torunu, 23 Mayıs’ta yapılacak AP seçimlerine rakip partilerden aday.

Duce (lider) olarak bilinen diktatör Benito Mussolini, 1920’lerde İtalya’da iktidara geçmiş, tek parti sistemini hayata geçirerek, II. Dünya Savaşı sırasında Alman diktatör Adolf Hitler’in safında yer almıştı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık