AktüelEkonomi PolitikPolitikaMümkün Projesi: Hedef daha güçlü, daha özgür ve daha etik bir basın

KTGB’nin 3 yıl sürecek projesi başladı. Proje ‘KTGB’nin kurumsal kapasitesini geliştirmeyi, medyanın güçlenebilmesi için kapsamlı bir vizyon geliştirmeyi ve gazetecilerin mesleki standartlar ve etik değerler konusundaki farkındalıklarını artırmayı’ hedefliyor. Cumhurbaşkanı Akıncı: “Daha güçlü, özgür, etik gazetecilik fikrinin yaygınlaşması hepimiz için çok önemli bir konu” KTGB Başkanı Özuslu: “Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde sayılan tehdit ve gölgelerden kurtulabilmek mümkündür” Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) tarafından gazetecilerin ve medya kurumlarının basın özgürlüğünü ve temel insan haklarını desteklemek amacıyla...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 9, 2019
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık
  • KTGB’nin 3 yıl sürecek projesi başladı. Proje ‘KTGB’nin kurumsal kapasitesini geliştirmeyi, medyanın güçlenebilmesi için kapsamlı bir vizyon geliştirmeyi ve gazetecilerin mesleki standartlar ve etik değerler konusundaki farkındalıklarını artırmayı’ hedefliyor.
  • Cumhurbaşkanı Akıncı: “Daha güçlü, özgür, etik gazetecilik fikrinin yaygınlaşması hepimiz için çok önemli bir konu”
  • KTGB Başkanı Özuslu: “Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde sayılan tehdit ve gölgelerden kurtulabilmek mümkündür”

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) tarafından gazetecilerin ve medya kurumlarının basın özgürlüğünü ve temel insan haklarını desteklemek amacıyla Avrupa Birliği (AB) finansal desteğiyle üç yıl boyunca sürdüreceği ‘Mümkün’(Possible) projesinin açılış etkinliği dün akşam yapıldı.

KTGB Kompleksi’ndeki Paradise Park Salonu’nda yer alan geceye Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, çok sayıda yabancı diplomat, sivil toplum örgütü temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Gecede basın özgürlüğünün toplumların hayatında ne denli önemli olduğuna vurgu yapılırken, projeden duyulan memnuniyet dile getirildi.

Proje koordinatörü Hüseyin Silman açılış konuşmasında gazetecilik açısından zor bir coğrafyada yaşadığımızı hatırlatarak projenin detaylarına ilişkin bilgi verdi.
Silman ‘Mümkün’ projesinin amacını ‘Gazeteciler Birliği’nin kurumsal kapasitesini geliştirmek, buna bağlı olarak Kıbrıs Türk medyasının güçlenebilmesi için kapsamlı bir vizyon geliştirmek ve gazetecilerin mesleki standartlar ve etik değerler konusundaki farkındalıklarını artırmak’ olarak üç maddede özetledi.

AB Program Destek Ofisi Bölümü Başkanı Michael Docherty ise projenin amacının Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin görünürlüğünü artırmak ve özellikle Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan gençler ve tüm toplum için ifade özgürlüğünü yaygınlaştırmak olarak açıkladı.
Docherty, Kıbrıslı Sivil Toplum Harekette 4. Hibe Programı çerçevesinde ilk kez Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’ne destek verildiğini hatırlatarak bundan duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.
2018 yılının Ocak ayında Afrika gazetesinde yaşananları üzüntü ile izlediklerini hatırlatan Docherty, daha fazla basın özgürlüğüne sadece Kıbrıs’ın kuzeyinde değil dünyanın pek çok noktasında ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Sami Özuslu ise ekonomik sorunlar, modern yaşam ve demokrasiyi kısıtlamaya dönük aleni veya gizli faaliyetlerin toplumu ve medyayı olumsuz etkilemeye devam ettiğini vurguladı.
Projenin her şeye rağmen ‘daha özgür, daha etik, daha güçlü gazetecilik mümkündür’ şiarı ile yola çıktığını hatırlatan Özuslu, vizyonlarını “Avrupa standartlarında bir basın ortamı yaratmak” olarak açıkladı.

“Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde sayılan tehdit ve gölgelerden kurtulabilmek mümkündür” diyen Sami Özuslu, KTGB’nin bu tehdit ve gölgelerle mücadele etmeye devam edeceğine vurgu yaptı. Özuslu “Basınımız toplumsal kültürün, demokratik yapının sigortası olduğu kadar, bu kaos coğrafya içerisinde ‘korunması gereken nadide bir çiçek’ gibidir” ifadesini kullandı.
Özuslu, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin her zaman tehditlerle mücadele etmeye devam edeceğini hatırlatarak “imkansız denileni talep etmeye, mümkün olanı ise hayata geçirmeye kararlıyız” dedi.

KTGB Başkanı Özuslu, geçen yıl hazırlanan ‘Sözlükçe’ye dönük saldırıları da eleştirdi ve projenin arkasında olmaya devam ettiklerinin altını çizdi.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da açılış etkinliğinde yaptığı konuşmada AB’nin Kıbrıs Türk toplumuna yönelik yürüttüğü projelerden memnuniyet duyduğunu kaydederek, buna karşı iki yılı aşkın bir süredir Kıbrıs Rum Yönetimi’nin isteği doğrultusunda Kıbrıs Türk tarafının AB’ye uyumunu içeren Ad hoc komitenin çalıştırılmamasını eleştirdi.
Akıncı benzer şekilde iki toplumdan gazetecilerin hazırladığı Glossary, sözlük çalışmasının da Kıbrıslı Rumlar tarafından eleştirildiğini hatırlatarak, tüm bu tutumları doğru ve yapıcı bulmadığını söyledi.

“Tıpkı Mümkündür projesinin sloganında olduğu gibi daha güçlü, özgür, etik gazetecilik fikrinin yaygınlaşması hepimiz için çok önemli bir konu” diyen Akıncı,Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’ni projedeki başarısından ötürü tebrik etti.

Kokteylle devam eden açılış etkinliğinde ‘Mümkündür’ projesinin anlatıldığı broşürler de katılımcılara dağıtıldı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..