AktüelGazedda'nın GündemiMültecilerin vurulması olayına hiçbir siyasi partiden ses çıkmadı

Dün sabah saatlerinde Yayla köyüne gelen mülteci teknesine polisin ateş açmasına ve iki kişinin yaralanmasına yönelik Kıbrıs'ın kuzeyindeki hiçbir siyasi partiden ses çıkmadı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 10, 2020
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Dün sabah saatlerinde Yayla köyüne gelen mülteci teknesine polisin ateş açmasına ve iki kişinin yaralanmasına yönelik Kıbrıs’ın kuzeyindeki hiçbir siyasi partiden ses çıkmadı.

Yayla köyünde dün sabah saat 06:30 sıralarında sahilden karaya çıkmaya çalışan, 20’si erkek, 3’ü kadın ve 7’si çocuk olmak üzere toplam 30 Suriye uyruklu mülteciye ateş açıldı. Mültecilerin vurulması olayının ardından 24 saatten fazla zaman geçti.

Seçim programlarına insan haklarını koyan, gerek Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, gerekse iktidar ve muhalefet partilerinden halen bir ses çıkmadı. Mecliste bulunan partilerden gelen tek açıklama ise Cumhuriyetçi Türk Partisi Gençlik Kolları’ndan oldu.

CTP Gençlik Kollar açıklamasında şu ifadelere yer vermişti:

“Biz bugüne kadar silahsızlanmayı ana hedeflerimizden biri olarak kabul etmiş bir örgüt olarak, sığınmacılara karşı bu kadar kolay bir şekilde silaha davranmanın soruşturulmasını ve bu konunun takipçisi olarak gerekli yaptırımların uygulanmasını talep ediyoruz. Bu gibi insanlık ayıplarının artık son bulacağı, sınırlar ve ulus devlet gibi kavramların son bulacağı güzel günler için tüm suçlular cezalandırılmalıdır”

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise, dün gündemin polis şiddeti olduğu sıralarda, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı 1. Piyade Alay Komutanlığı Sancak Devir Teslim Töreni’ne katılarak görevi devreden Piyade Albay Hakkı Aşık’a, vermiş olduğu hizmetler anısına hizmet şildi sundu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..