AktüelGazedda'nın GündemiMültecilere ateş açan “kahramana” ödül!

9 Temmuz 2020 tarihinde Yayla’da meydana gelen olayda, savaştan kaçarak Kıbrıs’a gelen mültecilere ateş açan polis memuru Sadi Sancak’a takdirname verildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 20, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Savaştan kaçmak için canını tehlikeye atan mültecilere, Kıbrıs’a ulaştıkları anda ateş açan Sadi Sancak, Polis Genel Müdürü tarafından ödüllendirildi.

9 Temmuz 2020 tarihinde Yayla’da meydana gelen olayda Kıbrıs’a girmeye çalışan mültecilere ateş açan polis memuru Sadi Sancak’a takdirname verildi. Polis Genel Müdürü Ahmet Soyalan tarafından verilen takdirnamede, olay sırasında göstermiş olduğu “cesaret” ve “başarıdan” dolayı polis memuru Sancak takdir edildi.

Polis vurulmayı gizlemişti

Olay günü, ateş açılması ve yaralanma olayına ilişkin uzun süre açıklama yapmayan polis, öğle saatlerinde kıyıya çıkan mültecilerden ikisinin polisten kaçmaya çalıştığını, bu nedenle önce iki el havaya uyarı ateşi yapıldığını, daha sonra kaçmaya devam eden mültecileri hedef alarak iki el daha ateş edildiğini duyurmuştu.

Açılan ateş sonucu iki mülteci yaralanmış ve hastaneye kaldırılmıştı!

Esendağlı: PGM verdiği takdiri izah etmekle yükümlüdür

Konuyla ilgili kişisel Sosyal Medya hesabından açıklama yapan Barolar Birliği Başkanı Avukat Hasan Esendağlı, mülteci taşıyan tekneye ateş açan polis memuruna PGM tarafından takdirname verilmesinin üzerinde çok durulması gereken bir icraat olduğunu belirtti.

Esendağlı açıklamasında şunları kaydetti:

“Konu hareketin “ölçülülük ilkesi” çerçevesinde olup olmadığı ciddi şekilde tartışma konusu iken; ateş altından kaçıp buldukları ilk toprak parçasına sığınmaya çalışan insanları “ateş” ile karşılamanın vicdani yükünü hepimiz taşırken; Polis Genel Müdürü, vermiş olduğu bu takdiri izah etmekle yükümlüdür. Polis, bu davranışı özendirip sürekli mi kılmak istiyor? Yoksa bizim gözden kaçırdığımız bir şey mi var?

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık