İnsanMülteciler Günü’nde “Hoşgeldin” Filmi Gösterildi

Mültecilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek ve bu konudaki farkındalığı arttırmak amacıyla, Mülteci Hakları Derneği tarafından dün akşam, Lefkeliler Hanı’nda, açık havada film gösterildi. Mülteci Hakları Derneği’nden yapılan açıklamaya göre ekinlikte Philippe Lioret yönetmenliğindeki, 2009 yapımı Fransız filmi “Hoşgeldin” gösterildi. Lefkeliler Hanı’nda açık havada gösterilen filmin ardından Kuzey Kıbrıs’a giriş yapmaya çalışan veya adanın kuzeyinden geçmek isteyen mültecilerin yaşadığı sorunlar ile ilgili bilgi aktarıldı. Konuşmada, mültecileri geldikleri ülkelere geri göndermeme ilkesinin uluslararası toplum tarafından istisnasız olarak...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 21, 2017
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Mültecilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek ve bu konudaki farkındalığı arttırmak amacıyla, Mülteci Hakları Derneği tarafından dün akşam, Lefkeliler Hanı’nda, açık havada film gösterildi.

Mülteci Hakları Derneği’nden yapılan açıklamaya göre ekinlikte Philippe Lioret yönetmenliğindeki, 2009 yapımı Fransız filmi “Hoşgeldin” gösterildi.

Lefkeliler Hanı’nda açık havada gösterilen filmin ardından Kuzey Kıbrıs’a giriş yapmaya çalışan veya adanın kuzeyinden geçmek isteyen mültecilerin yaşadığı sorunlar ile ilgili bilgi aktarıldı.

Konuşmada, mültecileri geldikleri ülkelere geri göndermeme ilkesinin uluslararası toplum tarafından istisnasız olarak benimsenmesine rağmen bu ilkenin Kuzey Kıbrıs’ta sistematik olarak ihlal edildiği, hemen hemen her gün birçok mültecinin Ercan Havaalanı’ndan, Girne Limanı’ndan geri gönderildiği belirtildi.

Etkinlikte yapılan konuşmada, yasal giriş ve geçiş imkanlarının yok edilmesiyle mültecilerin güvensiz yollarla seyahat etmeye zorlandığı ve yine uluslararası sözleşmelerdeki yükümlülüklere aykırı olarak tutuklandıkları, yargılandıkları ve suçlularla birlikte cezaevinde hapsedildikleri de anlatıldı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık