AktüelGazedda'nın GündemiMüdahale ve usulsüzlükleri raporluyoruz

Müdahale ve Usulsüzlükleri Raporluyoruz Çalışma Grubu, Kıbrıs’ın kuzeyinde gerçekleşen seçimde yaşanan müdahalerle ilgili çalışma başlattı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 21, 2020
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Müdahale ve Usulsüzlükleri Raporluyoruz Çalışma Grubu, Kıbrıs’ın kuzeyinde gerçekleşen seçimde yaşanan müdahalerle ilgili çalışma başlattı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Kıbrıs’ın kuzeyinde 11.10.2020 ve 18.10.2020 tarihlerinde gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde toplumsal iradenin sandığa yansımasını engelleyen, kamuoyunda da geniş ölçüde tartışılan bazı usulsüzlükler ve müdahaleler yaşanmıştır.

Seçimin ardından bazı medya organlarında da yayınlanan ve açıkça müdahale ve usulsüzlük olduğunu gösteren güçlü verilerden sonra demokratik ve çağdaş seçimlere ve Kıbrıslı Türklerin iradesine yönelik tekrardan bu gibi olayların yaşanmaması için bir grup araştırmacı olarak tüm bu verileri toplayıp, raporlamayı kararlaştırdık.

Kamuoyundan bu yönde seçim günü öncesi ve sonrası ile ilgili olarak ne yaşandığı, kişisel deneyimlerin ne olduğu konusunda yardım çağrısında bulunuyoruz. Bize ulaştırılan bilgiler tam güvenlik koşulları içerisinde saklanacak, şikayette veya ihbarda bulunan kişilerin isimleri kesinlikle deşifre edilmeyecektir. Amacımız bu raporlama ardından bundan sonra bir daha bu yönde usulsüzlük ve müdahaleler yaşanamamasını sağlamak, gerekirse uluslararası örgütlere, insan hakları gruplarına, BM ve AB kurumlarına çıkacak olan bu raporu paylaşmak ve takipçisi olunmasını istemektir.

Kıbrıslı Türklerin iradesinin tam olarak güvenilir ve şeffaf bir şekilde sandığa yansıması için şimdi herkesi harekete çağırıyoruz. Bizimle bildiğiniz, deneyimlediğiniz herşeyi paylaşın. Bize gerek e-mail ([email protected]) gerekse de WhatsApp (05428807083) numarasından isminizi ve kimliğinizi paylaşmak zorunluluğu olmadan iletişimde bulunabilir, şikayet ve ihbarınızı iletebilirsiniz.

Müdahale ve Usulsüzlükleri Raporluyoruz Çalışma Grubu.

Tacan Reynar – Hukukçu, Avukat ve Raportör

Abdullah Korkmazhan – Dr, Siyaset Bilimci

Mine Yücel – Araştırmacı

Mine Atlı – Avukat

Derya Beyatlı – Aktivist

Orhan  Erönen – Uluslararası İlişkiler, Aktivist.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..