AktüelGazedda'nın GündemiMüdahale söylemleri sürüyor: UBP Kurultayı’na müdahale iddiası

UBP Meclis Grubu, Cumartesi günü yapılacak ve Parti Genel Başkanı’nın belirleneceği Kurultayla ilgili toplantı yapıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 5, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

UBP Meclis Grubu, Cumartesi günü yapılacak ve Parti Genel Başkanı’nın belirleneceği Kurultayla ilgili toplantı yapıyor. UBP’nin Sarayönündeki Genel Merkezi’nde yer alan toplantı saat 10.00 sıralarında başladı.

GazeddaKıbrıs’ın edindiği bilgilere göre, Ulusal Birlik Partisi’nin, Cumartesi günü yapılması planlanan Kurultayı, 10 ay süreyle ertelendi. Erteleme süresince, genel başkanlığa parti genel sekreteri Hamza Ersan Saner vekalet edecek.

Özgür Gazete’nin haberine göre, kulislerde dolaşan iddialar arasında, Ankara’ın seçimlere müdahale ettiği, Taçoy ve Sucuoğlu’nun yarıştan el çektirildiği var.

UBP 11. Olağanüstü Kurultayı’nda, genel başkanlık için geçtiğimiz hafta sonu 5 aday yarışmış, ikinci tura ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy kalmıştı.

Ekonomist Mertkan Hamit konuyla alakalı kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, UBP’nin yeni formülü ile önümüzdeki zaman çizelgesinin 10 ay yetkisiz hükümet, kurultay, sonra genel seçim çalışmaları, genel seçim sonuçlarına göre hükümet kurma çalışmaları şeklinde olacağını ifade etti.

Hamit açıklamasında şunları kaydetti:  

2021 bütçesi gibi 2022 bütçesinin de idareten geçirilmesi ile sonuçlanacak bu tercih 2023 yılına kadar reform öncelikleri ve toplumun istekleri konusunda birçok meselenin ötelenmesi ile sonuçlanabilir. Bunun yanında COVİD19 ile ortaya çıkan ekonomik krizin derinleşmesinde de aktif rol oynayabilir…

Gelinen nokta hiç arzulanmayan yeni bir genel seçimin şu an erkene çekilmesini bence gerekli hale geldi.

Seçim yaparak 2021 yılının bir kısmı kaybedilirken,  seçim yapılmadığında 2023’e kadar iç idarenin demokratik meşruluğu tartışılacak, etkin bir irade gercekleştirilemeyecek.

Bu noktada UBP’nin başkan seçimi UBP’yi ilgilendirildiği noktasından hareket ederek; muhalefet partilerinin toplumun sosyal ve ekonomik konulardaki önceliklerine duyarlı bir biçimde nasıl hareket edecekleri son derece önemli olacak.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık