AktüelGazedda'nın GündemiÖzel HaberMTG istedi, AYK reddetti, Özersay görmezden geldi

Temiz siyaset söylemi ile hükümet ortağı olan Halkın Partisi’nde her geçen gün daha şiddetli derecede bir yozlaşma yaşanıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 5, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Temiz siyaset söylemi ile hükümet ortağı olan Halkın Partisi’nde her geçen gün daha şiddetli derecede bir yozlaşma yaşanıyor.

Özellikle, imar planı sürecinde müteahhit firmalara karşı direnç geliştiremeyen UBP-HP koalisyonunun, yeni bir usulsüzlüğe imza attığına yönelik iddialar ortaya çıktı.

Yaşanan yolsuzluğun, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay’ın bilgisi dahilinde yaşandığı iddiası da bulunuyor.

Mağusa Türk Gücü Spor Kulübü’ne ait sosyal medya sayfasında 27 Ocak 2020 tarihinde kulüp lokali, restaurant ve düğün yeri için kira teklifi kabul edileceği bilgisini sosyal medya sayfasında paylaşmış ve üç boyutlu görsel ile planlanan inşaat projesinin son halini kamuoyu bilgisine getirmişti.

Bu inşaat projesine bağlı olarak GazeddaKıbrıs’ın yaptığı araştırmalar, bir usulsüzlük ihtimalini ortaya çıkardı.

Mağusa suriçinde yine AYK onayı olmadan inşaat yapılıyor

Mağusa Belediyesi ve Eski Eserler Dairesi ile GazeddaKıbrıs’ın yaptığı istişareler sonucunda, bahsi geçen projenin Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından onaylanmadığı ortaya çıktı.

Kulüp başkanı Koral Bozkurt’un aynı zamanda yönetim kurulu başkanı olduğu NorthernLand Construction LTD’e yaptırdığı projeyi AYK’ya sadece üç boyutlu tasarımını sunduğu ve Suriçi’nin tarihi dokusuna uygun olmayan nitelikte değerlendirildiği ifade edildi.

AYK’nın kararına rağmen Northernland Construction inşaata devam etti.

İnşaatın mühürlenmesine Özersay engeli iddiası

Eski Eserler Dairesi yetkili olduğu Suriçi’nde, bu tarz yapıların mühürlenerek, inşaatının durdurulması mümkün olmasına rağmen, Eski Eserler Dairesi ile GazeddaKıbrıs’ın gerçekleştirdiği temaslarda, ilgili inşaatın mühürlenmesine, bizzat dairenin bağlı olduğu Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay tarafından izin verilmediği söylendi.

Alınan karar AYK kararına aykırı biçimde inşaatın devam etmesine olanak sağladı. Mağusa Belediyesi’nin de konu hakkında bilgi sahibi olduğu öğrenildi. Usul gereği AYK tarafından proje onaylandıktan sonra, Mağusa Belediyesi’ne sunulması gerektiği söylenirken, AYK tarafından proje onaylanmadan ellerinde herhangi bir proje ulaştırılmadığı belirtildi.

Tarihi kente kalıcı zarar

Gelinen noktada yasadışı bir işlem gerçekleştiren futbol kulübü yönetim kurulu ve Northern Land şirketi, Mağusa’nın simgesi olan MTG’nin imajına verirken, binlerce yıllık orta çağ kenti Mağusa Suriçi’ne de kalıcı zarar verecek.

GazeddaKıbrıs’ın bahsi geçen bölgeden edindiği fotoğraflarda, Northernland firmasına ait bir tırın ve çelik ayakların halihazırda yerleştirildiği görülmektedir.

Ortada önemli bir zarar olmasına rağmen, Mağusa Türk Gücü taraftarlarının, Mağusa kentine verilecek kalıcı zarardan ve yasal ihlaller konusunda bilgi sahibi olup olmadığı ise bilinmiyor.

İş insanları yasaların üstünde mi?

MTG kulübünde önemli ilerlemelerin sağlanmasında önemli rolü olan MTG ve Northernland Yönetim Kurulu Başkanı Bozkurt’un yasa tanımaz bir biçimde inşaatı ilerletmesi ve yasadışı olduğu tespit edilen yapılaşmaya karşı kamu idaresinin hiçbir yaptırım gücü uygulayamıyor olması, “yasa önünde eşitlik” ilkesinin çiğnendiğini de göstermektedir.

Daha önce Mağusa Suriçi’nde 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun kızı Resmiye Canaltay’a ait Venedik Evi ismiyle bilinen ve Orta Çağ’da Mağusa’da yaşayan Kraliçe Katerina Kornaro’nun evi olarak bilinen tarihi yapının restorasyonu sırasında da AYK izinlerine aykırı hareket edilmiş, adalet ve yasalar önünde eşitlik konusunda adaletsizlik ortaya çıkmıştı.

Bu konuda da herhangi bir işlem yapılmamış, aynı zamanda aykırı işlemlere rağmen işyeri çalışma izni verilerek, yasa tanımazlığın devamlılığına olanak sağlanmıştı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık