AktüelDünyaMontrö bildirisini imzalayan emekli amirallere gözaltı

104 emekli amiralin cumartesi akşamı yayınladıkları Montrö bildirisi üzerine başlatılan soruşturma kapsamında bu sabahın erken saatlerinde gözaltılar başladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 5, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Montrö bildirisinde imzası olan 10 emekli amiral hakkında gözaltı kararı verdi. 4 amirale ise evlerinde arama yapıldıktan sonra yaş durumları nedeniyle gözaltına alınmaksızın, 3 gün içinde Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne gelerek ifade vermeleri için tebligat yapıldı. Savcılık talimatı üzerine polis, bu sabah saat 06.00’dan itibaren amiralleri gözaltına almaya başladı.

Gözaltına alınan emekli amiraller

Soruşturma kapsamında emekli amiraller Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal gözaltına alındı.

Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat’a 3 gün içinde ifade vermeleri yönünde tebligat yapıldı.

Cem Gürdeniz’in eşi Rengin Gürdeniz, gözaltıyı Twitter’dan “Az önce sabah 18:30 da polisler evimize baskın yaparak Cem’i gözaltına aldılar” sözleriyle duyurdu.

Ülgen: 14 ifade kararı var

Avukat Celal Ülgen, 14 amiral hakkında gözaltı ve ifadeye çağırma kararı olduğunu öğrendiklerini söyledi. Ülgen, İstanbul’da gözaltına alınan emekli amirallerin, Vatan Caddesi’ndeki Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüklerini söyledi.

Soruşturma başlatılmıştı

104 emekli amiral, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile ilgili sözleri sonrası başlayan tartışmalara ve Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı’nın ‘takke ve cübbe’ giydiği bir fotoğrafının basına yansımasına ilişkin ortak bir bildiri yayınlamıştı… Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da bildiri üzerine soruşturma başlatmıştı…

TCK’nin 316. maddesi kapsamında yürütülen soruşturma kapsamında, bildirinin hazırlanmasına ‘öncülük eden’ kişilerin ifadelerinin alınacağı ifade edilmişti. Başsavcılığın başlattığı soruşturma kapsamında emekli amirallere yönelik ‘FETÖ’ irtibatının olup olmadığının, itirafçı ifadelerinde isimlerinin geçip geçmediğinin ve telefon HTS kayıtlarının dökümünün inceleneceği de sızdırılan bilgiler arasında. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık