AktüelMüzakereler#MontPelerin Politis: Oyuna Yunanistan ve Türkiye Girdi

Liderler arasında İsviçre’de gerçekleştirilen Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinin dünkü kısmında bir ilerleme olmadığı, Türkiye ve Yunanistan’ın da dün “oyuna dahil olduğu” belirtildi. TAK’ın aktardığı, Politis Gazetesi’nin “Oyuna Yunanistan ve Türkiye Girdi – Toprak ve Çoklu Konferans Konusunda Bugün Açıklama – Mont Pelerin’deki Müzakereleri Yoğun Kulis Faaliyetleri Frenledi” başlıkları altında verdiği haberinde, Kıbrıs sorununun çözümünün Mont Pelerin’de gerçekleştirilmesine karşın, başka bir düzeyde de yoğun kulis faaliyetlerinin yapıldığını yazdı. Gazete, Mont Pelerin’de dünkü görüşmelerin aslında “özlü müzakere yapılmadan...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 21, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Liderler arasında İsviçre’de gerçekleştirilen Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinin dünkü kısmında bir ilerleme olmadığı, Türkiye ve Yunanistan’ın da dün “oyuna dahil olduğu” belirtildi.

TAK’ın aktardığı, Politis Gazetesi’nin “Oyuna Yunanistan ve Türkiye Girdi – Toprak ve Çoklu Konferans Konusunda Bugün Açıklama – Mont Pelerin’deki Müzakereleri Yoğun Kulis Faaliyetleri Frenledi” başlıkları altında verdiği haberinde, Kıbrıs sorununun çözümünün Mont Pelerin’de gerçekleştirilmesine karşın, başka bir düzeyde de yoğun kulis faaliyetlerinin yapıldığını yazdı. Gazete, Mont Pelerin’de dünkü görüşmelerin aslında “özlü müzakere yapılmadan geçtiğini” ve sabahki görüşmede, süreçte izlenecek metodoloji hakkında farklı yaklaşımların ortaya çıktığını belirtti.

Kıbrıs Rum tarafının toprak konusunda daha fazla uzlaşıya ulaşılmasının yolunun aranmasında, Kıbrıs Türk tarafının ise çoklu konferansta ısrar etmesiyle sabahki görüşmelerin tamamlandığını yazan gazete, görüşmenin Kıbrıs Türk tarafının talebiyle yarım saat durduğunu, yeniden başlandığında ise bir sonuca ulaşmadığını aktardı.

Tüm tarafların, müzakerelerin iyi bir havada gerçekleştiği bilgisini verdiklerini ancak sürecin nasıl ilerleyeceğinin dün belirsiz kaldığını ifade eden gazete, taraflar arasında dün akşam gerçekleştirilen çalışma yemeği şeklindeki görüşmeden de sonuç alınamadığını yazdı.

Gazete, dün akşamüzeri yapılması planlanan görüşmenin Mustafa Akıncı’nın talebiyle ertelendiğini ve Akıncı’nın Türkiye’yle uzun görüşmeler gerçekleştirdiğini belirterek akşamki çalışma yemeğinde de liderlerin konuya ilişkin “ciddi bir görüşme gerçekleştirmediklerini” yazdı.

Çalışma yemeğinden bir süre sonra tarafların müzakerecileri ve temsilcilerinin ayrıldıklarını, liderlerin geç saate kadar BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ve Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’la dörtlü görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden gazete, bu durumun liderlerin heyetlerinde bile soru işaretleri oluşturduğunu yazdı.

Gazete, söz konusu yemek sırasında Anastasiadis’in Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras’la telefonda görüştüğünü belirtirken, gündüz de Tsipras’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini aktardı.

Haberde, Türkiye ve Yunanistan arasında, çoklu konferans öncesinde en azından ortak kabul edilebilir bir çerçevede uzlaşıya varmak amacıyla diyalog gerçekleştirilmekte olduğu da belirtildi.

Habere göre Türkiye ve Yunanistan arasında, “çözümden sonra bir Türk birliğinin adada kalması, buna katılacak askerlerin sayısı ve adada kalma süresi” gibi konularda fikir ayrılıkları bulunuyor.

Türkiye’nin askeri birliğin kalması için 15 yıl, Yunanistan’ın ise 10 yıldan az bir süre öngördüğü ifade edilen haberde, Türkiye’nin Kıbrıs Türk devletçiği için bir tür garantörlüğünün devam edip etmeyeceği konusunda da fikir ayrılığının bulunduğu yazdı.

Gazete, çoklu konferansın olası tarihlerine ilişkin 16-17 veya 27-28 Aralık tarihlerinin gündemde olduğu iddialarının ortaya atıldığını belirtirken asıl gelişmelerin bugün yaşanması ve BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide’nin bu akşam, sonuç ne olursa olsun, açıklama yapmasının beklendiğini aktardı.

Gazete ayrıca, Anastasiadis ve ekibinin Mont Pelerin’den Salı günü ayrılacaklarını, gelişmeler doğrultusunda Anastasiadis’in gazetelere açıklama yapması olasılığının bulunduğunu belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık