AktüelMüzakereler#MontPelerin Politis: Mülkiyet Başlığında İlerleme Sağlandı

Kıbrıs’ın güneyinde yayın yapan Politis Gazetesi, İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında devam eden Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerde bugün ele alınan mülkiyet başlığında ilerleme sağlandığını duyurdu. Söz konusu haberi Kıbrıslırum Mülkiyet Komitesi Başkanı Erato Kozaku Markulli’nin de twitter hesabından paylaşması dikkat çekti. ERATO KOZAKOU MARCOULLIS on Twitter Live: Πρόοδος στο περιουσιακό καταγράφεται στο Μοντ Πελεράν-Προχωράμε! https://t.co/s3x6qfItTt Politis Gazetesi’nin Mont Pelerin’de bulunan muhabiri Yorgos Kaskanis’in haberine göre mülkiyet başlağındaki ilerlemenin bugün liderler arasında sabah gerçekleştirilen 3 saatlik görüşmede...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 8, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’ın güneyinde yayın yapan Politis Gazetesi, İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında devam eden Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerde bugün ele alınan mülkiyet başlığında ilerleme sağlandığını duyurdu. Söz konusu haberi Kıbrıslırum Mülkiyet Komitesi Başkanı Erato Kozaku Markulli’nin de twitter hesabından paylaşması dikkat çekti.

ERATO KOZAKOU MARCOULLIS on Twitter

Live: Πρόοδος στο περιουσιακό καταγράφεται στο Μοντ Πελεράν-Προχωράμε! https://t.co/s3x6qfItTt

Politis Gazetesi’nin Mont Pelerin’de bulunan muhabiri Yorgos Kaskanis’in haberine göre mülkiyet başlağındaki ilerlemenin bugün liderler arasında sabah gerçekleştirilen 3 saatlik görüşmede sağlandığını yazdı. Bugünkü görüşmeye Kıbrıslırum mülkiyet komitesi üyesi Erato Kozakou Markulli ile Cumhurbaşkanlığı Hukuk Danışmanı Sülen Karabaşak da katıldı. Haberde mülkiyet başlığının çeşitli yönlerinin ele aldığı toplantı yarın görüşülmesi beklenen toprak kriterlerine yönelik bir hazırlık  çalışması niteleğinde olduğu yazıldı.

Liderlerin bugün öğleden sonra başladıkları görüşmelerinde ise ekonomi, yönetim ve AB başlıklarını görüşmesi bekleniyor. Liderler ekonomi, yönetim ve AB başlıklarına dün yaptıkları toplantıda geldikleri aşamadan devam edecekler.

mont_liderler18
Liderlerin bugün öğleden sonra başlayan ve halen devam eden görüşümesinden bir kare

EKONOMİ BAŞLIĞINDA İLERLEME

Liderler arasında dün yapılan müzakerelerde yönetim, ekonomi ve AB başlıklarını görüştükleri belirtilen haberde KHA’dan alınan bilgiye göre  ekonomi başlığında da ilerleme sağlandığı belirtildi.

Politis gazetesi haberin devamında, AB başlığının ekonomik boyutunda anlaşma yönünde bir eğilim oluştuğunu yazdı. Gazete son olarak liderlerin dün ele aldığı bir başka konunun da federal devlette karar alma süreçleri olduğunu belirtti.

kaynak: politis, çeviri: Gazedda


KHA: Mülkiyet Konusundaki İlk Görüşme Çok İyi Geçti

Güvenilir kaynaklara göre, liderler Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı arasında mülkiyet konusunda gerçekleştirilen ilk görüşme çok iyi geçti.

KHA’ya ulaşan bilgilere göre, dört saat süren görüşmede mülkiyet konusunun çeşitli yönleri ele alındı ve çarşamba günü yapılacak ve Kıbrıs Türk tarafının İsviçre’ye geliş niyetlerini ilgilendiren ve Kıbrıs Rum tarafınca darbe testi (crash test) olarak algılanan toprak kriterleri görüşmesinin ön hazırlıkları yapıldı.

Bu arada, öğleden sonra, müzakereciler Andreas Mavroyiannis ve Özdil Nami arasındaki görüşmede, mülkiyet başlığıyla ilgili konular ve federal düzeyde karar alma sürecine katılım konuları ele alındı.

Liderler yine yerel saatle 1730-2000 arası bir araya gelerek karara katılım işlemleri konusu ve azartesi öğleden sonra tartışılan AB ve ekonomi konularını tartışmaya devam etti. Anastasiadis’e, Polis Poliviou ve Kypros Chrysostomos’un eşlik etmesi bekleniyor.

Pazartesi gerçekleştirilen ilk görüşmede, liderler, yönetim, AB ve ekonomi ile ilgili dört başlıktan üç madde üzerine odaklandılar. Ayni kaynaklara göre, tartışılması belirlenen dört başlıkta, toprak konusuyla bağlantılı dört bölüm sekiz fasıl olduğu ve bunların dördünün mülkiyet konusuyla bağlantılı olduğu açıklandı.

Aynı kaynaklar, belli bir ilerleme kaydedildiği, bunlardan en önemlisinin ekonomi başlığında, özellikle de federal hükümet mali yönetimi ile ilgili Federe devletlerin sorumluluğu konusunda olduğunu belirtiyorlar. Ancak, maddenin, ekonomi konularındaki teknokratlara gönderileceği belirtilmektedir.

Söz konusu kaynaklar, AB başlığıyla ve ekonomik yönde bir anlaşmaya yaklaşıldığını belirtmektedirler. Pazartesi gerçekleştirilen görüşmede tartışılan üçüncü bir konu ise federal düzeyde karar alma sürecine katılım konusuydu.

Salı sabahı liderler arasında mülkiyet konusunda yapılan ilk görüşmenin çok iyi geçtiği, özellikle toprak konusunda bazı noktaların ilk defa tartışıldığı ve bunların, özellikle Kıbrıs Türk oluşturucu devlete ait olacak mallar ve  Kıbrıs Rum oluşturucu devlette bulunacak mallarla ilgili olduğu belirtildi.

Çarşamba sabahı başlayıp, öğleden sonra devam eden ve büyük bir ihtimalle perşembe günü de tartışılmaya devam etmesi beklenen toprak kriterleri konusunda, Kıbrıslı Rumlar için en önemli kriterin K/R yönetimi altında geriye dönecek göçmenlerin sayısı ve ikinci öneme sahip kriterin ise oluşturucu devletlerin topraklarının yüzdeliği olduğu vurgulanmaktadır.

Aynı kaynaklar bu kriterlerde anlaşmaya varılmasının önemine değinerek, bunların daha sonra harita üzerine işleneceğini belirtiyorlar. Aynı zamanda, yer adlarına değinilmeyeceği, ama devletlerin topraklarının oranlarına odaklanılacağı ve Kıbrıs Rum tarafının toprakla güvenlik konusunun bağlantılı olmasına izin vermeyeceği değerlendirilmesinde bulunuyorlar.

Salı sabahı mülkiyet konusuyla ilgili görüşme öncesi, Anastasiadis’e eşlik eden grubun yerel saatle 07:30’da, Mülkiyet Çalışma Grubu Başkanı Erato Kozakou Marcoullis başkanlığında toplanarak, Akıncı ile görüşmesinden önce Cumhurbaşkanına sunmak için bir belge hazırladılar.

Bunun dışında salı sabahı saat 10:00-13:00 arasında, Anastasiadis için, biri toprak kriterleri, diğeri de federal düzeyde karar alma sürecine katılımı konulu iki belge hazırlamak amacıyla, heyet arasında bir toplantı gerçekleştirildi. İkinci belge, Anastasiadis’e Akıncı ile öğleden sonra yapacağı görüşme öncesi verildi.

Akşam üzeri yerel saatle saat 20:00’de, İsviçre’de kendine eşlik eden heyetle toplanacak olan Anastasiadis’e, toprak kriterleriye ilgili hazırlanan belge verilecek ve çarşamba günü Kıbrıs Türk tarafıyla yapılacak görüşmeye hazırlıklar tamamlanacak.

kha

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık