AktüelMüzakereler#MontPelerin Fileleftheros: Türkiye’yle İstişare İçin İki Kez Ara Verildi

İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında devam eden müzakerelerde Türk tarafının, dün, Türkiye’yle istişare etme amacıyla iki kez ara verilmesi talebinde bulunduğunu ve dünkü görüşmenin bir önceki müzakerelere göre çok da verimli geçmediği belirtildi. TAK’ın aktardığı habere göre, Fileleftheros Gazetesi haberini: “Açıklamalar ‘Hazırlanıyor’ – Toprak Konusunda Perde Kapanıyor – Müzakere Bugün Tamamlanıyor ve Bu Akşam Eide Sonucu Açıklayacak – Çoklu Konferansta Noel Havası” başlıkları altında verdi. Gazete, Mont Pelerin’daki dünkü görüşmelere çok sayıda verilen araların damga vurduğunu, görüşmelerin...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 21, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında devam eden müzakerelerde Türk tarafının, dün, Türkiye’yle istişare etme amacıyla iki kez ara verilmesi talebinde bulunduğunu ve dünkü görüşmenin bir önceki müzakerelere göre çok da verimli geçmediği belirtildi.

TAK’ın aktardığı habere göre, Fileleftheros Gazetesi haberini: “Açıklamalar ‘Hazırlanıyor’ – Toprak Konusunda Perde Kapanıyor – Müzakere Bugün Tamamlanıyor ve Bu Akşam Eide Sonucu Açıklayacak – Çoklu Konferansta Noel Havası” başlıkları altında verdi.

Gazete, Mont Pelerin’daki dünkü görüşmelere çok sayıda verilen araların damga vurduğunu, görüşmelerin merkezinde ise Omorfo/Güzelyurt’un (Morfu) iadesi olduğunu yazdı.

Mont Pelerin’daki müzakerelerin nasıl sonuçlanacağının bugün belli olacağını belirtirken dünkü görüşmelere çokça verilen araların damga vurduğu yorumunda bulundu.

Gazete, dünkü görüşmelerde Türk tarafının, Türkiye’yle istişare etme amacıyla iki kez ara verilmesi talebinde bulunduğunu ve dünkü görüşmenin bir önceki müzakerelere göre çok da verimli geçmediğini yazdı.

OMORFO GÖRÜŞMELERİN MERKEZİNDE

Onorfo/Güzelyurt’un Kıbrıs Rum tarafına iadesi konusunun görüşmelerin odak noktasında bulunmayı sürdürdüğünü, konunun dün netlik kazanmadığını yazan gazete, Kıbrıs Rum tarafının, Omorfo/Güzelyurt’ta büyük yatırım yapılan taşınmazların, bölgenin Kıbrıs Rum idaresine iade edilmesi durumunda, Kıbrıslı Rum sahiplerine iade edilmemesi önerisini yaptığını yazdı.

Kıbrıs Türk tarafının Karpaz (Karpasia) ve Erenköy’ün (Kokkina) Kıbrıs Türk devletinin idaresi altına verilmesini talep ettiğini ve Karpaz’da ikamet edecek Kıbrıslı Rumların “yerel meclise katılma hakkına ve bir tür arttırılmış özerkliğe sahip olacakları ayrıcalıklı bir statüde olabilecekleri” görüşünü ortaya koyduğunu yazan gazete, Kıbrıs Türk tarafının ayrıca, Koruçam (Kormakitis) ve Karpaz gibi bazı bölgelerin “milli park” olmasını önerdiğini yazdı.

Gazete, Kıbrıs Rum tarafının bu öneriyi, milli park olacak bölgelerin kalkınma dışında kalacakları gerekçesiyle kabul etmediğini aktardı.

ÇOKLU KONFERANS İKİ AŞAMADA

ANASTASİADİS AVRUPA KONSEYİ’Nİ BİLGİLENDİRECEK

“ERDOĞAN: “NE SÖYLEYECEKSEK ORDA SÖYLERİZ”

Gazete bir diğer haberinde ise, sürecin son aşaması olarak kabul edilen çoklu konferansın, şu ana kadarki mevcut uzlaşıya göre, Noel yortusu sonrasında, 26-29 Aralık tarihlerinde gerçekleştirileceğini yazdı.

Gazete, Nikos Anastasiadis’in toprak konusunda uzlaşıya varılmasa bile sürecin son aşamasına kadar gitmeye kararlı olduğunu yazarak, Anastasiadis’in çoklu konferans öncesi AB Komisyonu’nu bilgilendirmek istemesi sebebiyle çoklu konferansın Noel yortusu sonrasında, 26-29 Aralık tarihlerinde yapılacağını savundu. Habere göre Anastasiadis, 15-16 Aralık tarihlerinde AB Komisyonunu bilgilendirecek.

Gazete ayrıca, Yunanistan Başbakanı Tsipras ile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün gerçekleştirdikleri telefon görüşmesine de değinerek Erdoğan’ın görüşmede “ne söyleyeceksek orada söyleyeceğiz” diyerek “çoklu konferans öncesinde görüşme yapmak istemediğini” vurguladığını yazdı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık