PolitikaMoldova’nın Yeni Devlet Başkanı Sosyalist Dodon Oldu

Moldova’da dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerini Sosyalist Parti’nin adayı İgor Dodon kazandı. Dodon ülkede doğrudan halk tarafından seçilen ilk devlet başkanı oldu. Sputnik’te yer alan haberde Moldova Merkez Seçim Komisyonu’nun yaptığı açıklamaya göre, devlet başkanlığı 2. tur seçimleri için ülke genelinde 1 milyon 601 bin 305 kişi sandık başına gitti. Seçime katılım yüzde 53.3 oranında oldu. 20 YILIN ARDINDAN BİR İLK   Dodon oyların yüzde 52.3’ünü alırken, en yakın rakibi eski Eğitim Bakanı, Eylem ve...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 14, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Moldova’da dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerini Sosyalist Parti’nin adayı İgor Dodon kazandı. Dodon ülkede doğrudan halk tarafından seçilen ilk devlet başkanı oldu.

Sputnik’te yer alan haberde Moldova Merkez Seçim Komisyonu’nun yaptığı açıklamaya göre, devlet başkanlığı 2. tur seçimleri için ülke genelinde 1 milyon 601 bin 305 kişi sandık başına gitti. Seçime katılım yüzde 53.3 oranında oldu.

20 YILIN ARDINDAN BİR İLK  

Dodon oyların yüzde 52.3’ünü alırken, en yakın rakibi eski Eğitim Bakanı, Eylem ve Dayanışma Partisi’nin adayı Maya Sandu ise 47.7’de kaldı. Dodon, 1996’dan sonra doğrudan halk oylaması ile Moldova’da seçilen ilk devlet başkanı oldu.

‘TOPLUMDA NEFRETE GEREK YOK’

Gece sonuçların büyük oranda belli olmasının ardından seçmenlere teşekkür eden Dodon, “Herkesin devlet başkanı olacağıma söz veriyorum. Siyasi rakibimi iyi bir seçim kampanyası yürüttüğü için tebrik ediyorum. Ancak onu sakin olmaya çağırıyorum. Toplumda nefrete gerek yok” ifadelerini kullandı. Dodon, Sandu taraftarları ile buluşmaya ve bundan sonra nasıl hareket edileceğine dair birlikte karar vermeye hazır olduğunu vurgulayarak, toplumu bölmeye ihtiyaç olmadığını kaydetti.

DODON İLK TURDA AZ FARKLA KAYBETMİŞTİ

30 Ekim’de düzenlenen ilk turda, adaylar başkan seçilmek için gereken yüzde 50’nin üzerindeki oy oranına ulaşamamıştı. Dodon oyların 48.72’sini, Sandu ise yüzde 37.96’sını almıştı. Moldova’da son devlet başkanlığı seçimleri 1996’da yapılmıştı. Ülkede devlet başkanı 2000 yılından beri parlamento tarafından seçilirken, Anayasa Mahkemesi martta aldığı kararla devlet başkanının halk tarafından seçilmesine hükmetmişti.

İGOR DODON KİMDİR?

41 yaşındaki İgor Dodon, Moldova hükümetinde sırasıyla Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı. Siyasi hayatına Komünist Parti’de başlayan Dodon, partinin liderliği için girdiği yarışı kaybedince Sosyalist Parti’ye geçti. 2011’de Sosyalist Parti’nin lideri olan Dodon, 2014 parlamento seçimlerinde partisini yüzde 20.51 ile birinci çıkardı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık