AktüelDünyaİnsanMogadişu’lu Ifrah Ahmed kız sünneti hikayesini dünyayla nasıl paylaştı?

Kaynak: The Guardian Çeviren: Aycan Akcin Ifrah, Somalili bir kız olarak dehşet verici bir uygulama geçirdi. Şimdi yeni çıkan filmi hayatını bunu sonlandırmak için nasıl riske attığını anlatıyor. Ahmed, sekiz yaşında yaşadığı korkunç kadın sünneti olayının onu tanımlamasını reddediyor. “Bir mağdur olmak istemiyorum. İstediğim sesimin duyulması”diyor 32 yaşındaki FGM* karşıtı kamyanya yapan Ahmed. Somali’deki kız çocuğu sünneti hakkında kamuya konuşan ilk kadınlardan biri – burada bu ritüeli yaşayan kız çocuğu oranının % 98 oduğu tahmin...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 28, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Kaynak: The Guardian
Çeviren: Aycan Akcin
Ifrah, Somalili bir kız olarak dehşet verici bir uygulama geçirdi. Şimdi yeni çıkan filmi hayatını bunu sonlandırmak için nasıl riske attığını anlatıyor.

Ahmed, sekiz yaşında yaşadığı korkunç kadın sünneti olayının onu tanımlamasını reddediyor. “Bir mağdur olmak istemiyorum. İstediğim sesimin duyulması”diyor 32 yaşındaki FGM* karşıtı kamyanya yapan Ahmed.

Somali’deki kız çocuğu sünneti hakkında kamuya konuşan ilk kadınlardan biri – burada bu ritüeli yaşayan kız çocuğu oranının % 98 oduğu tahmin ediliyor.  Güçsüz bir kurbandan güçlü bir rol modeline geçiş hikayesini bir filmine konu oldu. Mogadişu’lu bir kız Edinburgh film festivalinde İngiltere prömiyerine girdi ve bu yıl sonunda İngiltere sinemalarında yerini alacak. Filmin ilk 10 dakikası Ahmed’i 15 yaşındaki bir kız olarak oynayan Aja Naomi King’i Somali militanları tarafından şiddetle tecavüze uğradığını bir sahneye aittir. Ondan sonra, Somali’den İrlanda’ya iltica etmek için tehlikeli yolculuğu, erkek kaçakçılarının yapmasını istediği her şeyi sorgulamaktan korkar bir şekilde nasıl yaptığı ele alınır. Gelişinden sonra, bir erkek jinekolog onu muayene eder ve ona ne olduğunu anlamaya çalışırken erkek tercümana verebilecek hiçbir cevabı yoktur, sadece gözyaşlarına boğulur. Ama sonra, diğer kadınların da yardımıyla sesini bulmaya başlar. Filmin sonunda Ahmed’i Barack Obama’nın önünde FGM hakkında bağırken, Birleşmiş Milletlerde konuşmalar yaparken ve Somali’nin başkanı tarafından övgüler yağdırılırken buluruz.

Hayatını FGM’ye karşı kampanyaya adayan ve İrlanda’daki uygulamayı yasaklayan 2012 mevzuatını getirme konusunda etkili olan Ahmed için film, FGM’den kurtulanların nasıl algılandığını sorgulamak için bir fırsattı. “İnsanların beni kurban olarak görmesini istemiyorum. İnsanların beni kadınları güçlendirme aracı olarak görmesini istiyorum. İnsanlara Somali kadınların yaşadıklarını, güçlü olabileceğimizi ve üstesinden gelebileceğimizi göstermek istiyorum. ”

Filmin yönetmeni ve senaryo yazarı Mary McGuckian’ı açılması cesaret isteyen bir şeydi. “Hikayenizi dünyayla paylaşmak kolay değildir; ama eğer kadınların bu ‘kesim’in konuşulması gereken bir şey olduğunu anlamalarına yardımcı olabilirse?”

Büyükannesinin onu amcası tarafından küçük bir kulübede kesilmesi için zapdetmesi sadece ipuçlarıyla anlatılır: kanla kaplı kirli bir ustura, yoğun ağrılı genç bir çocuğun çığlıkları. “Bu benim hikayem olabilir, ama aslında bu birçok genç kadının hikayesi. Onlar için savaştığım insanların. ”

Ahmed, Somali’deki FGM hakkındaki sessizliği kırmaya kararlı ve aileleri eğitmek için topluluk programları yürütüyor. “Sadece kadınlar odadayken, hepsi FGM’nin bir sorun olduğunda hemkifirler. Fakat odada tek bir erkek bile olduğunda, sus pus olurlar”.  Yıl sonunda, Somali hükümetinin ceza gerektiren bir suç olduğunu belirten bir yasa geçireceğini ve böylece FGM’yi uygulayan ailelere dava açılabileceğini umuyor.

Bunlar, hükümetin şu anda etkili din liderleriyle gerçekleştirmekte olduğu istişarenin sonucuna bağlı. “Umarım, tasarı parlamentoya gitmeden önce, dini liderler konuyu anlayacak ve mevzuatı destekleyecek.” Ahmed, sona doğru ilerleyen bir sahnede, nihayet sevgili büyükannesine sorar – ‘neden ailemizde bu kadar çok kızı sünnet ettin?’

“Bu bizim geleneğimiz. Bizim kültürümüz ”diyor yaşlı kadın. “Düğün gecesinden sonraki sabah, kız bakire değilse, kocası gelinin ailesinin evinin önünde sünnet edilmediğini işaret etmek için bir çukur kazar ki bu aileyi küçük düşürücü bir harekettir. Bu gelinler daha sonra kocaları tarafından reddedilir ve ailelerine geri gönderilir”. Ahmed, “Bu filmin dünyayı dolaşmasını istiyorum” diyor. “Tüm karar vericilere, liderlere ve gençlere ulaşmak istiyorum.” Umutla doludur. “Umudum farkındalığı arttırmaktır. Başıma gelenler değiştirilemez. Geçmişim geçmişim. Ama yapabileceğim şey geleceği değiştirmek. Kızlar FGM yüzünden travma geçiriyor. Çocuklar ölüyor. Umarım insanlar bu filmi izler ve bunun sona ermesi gerektiğini anlar. Örneğin sadece geçtiğimiz yılda 20 kızın kanamasını durdurarak onları kurtarabildik ama yedi kişiyi kaybettik. ”

[1]FGM (Female Genital Mutilation):Kız çocuğu sünneti

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık