AktüelKıbrıs SorunuMitsotakis: Türkiye konusundaki anlaşmalar uygulanmalıdır

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Brüksel’de Avrupa Konseyi toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, Türkiye konusunun yemekte tartışılmasının büyük bir teşebbüs olduğunu belirterek anlaşmaların uygulanması gerektiğini vurguladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 11, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Brüksel’de Avrupa Konseyi toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, Türkiye konusunun yemekte tartışılmasının büyük bir teşebbüs olduğunu belirterek anlaşmaların uygulanması gerektiğini vurguladı.

Kyriakos Mitsotakis açıklamalarında şunları söyledi: “Avrupa Konseyi Zirvesi’nin gündeminde özel bir öneme sahip iki konuyu ayırt ediyorum. İlki, Macaristan ve Polonya’nın kalkınma bütçesi için koydukları açık veto konusu.  Başarılan uzlaştırıcı önerinin doğru yönde ilerlediğine ve bu açık konunun bugün sonlanacağına inanıyorum. Bildiğiniz gibi, Yunanistan, bütçe kaynaklarının nasıl değerlendirileceğine dair kendi detaylı planını sunan ilk ülkelerden biridir ve ekonomik krizin boyutunun da dikkate alınması çok önemlidir, kalkınma bütçesinden alınacak paranın en erken zamanda Avrupa’nın gerçek ekonomisine harcanması çok önemlidir”.

Bizi ilgilendiren ikinci konu,  Doğu Akdeniz’deki durum ve Türkiye ile ilişkilerimiz. Burada neyin tehlikede olduğu çok açık; AB’nin güvenirliği. Ekim ayında Avrupa Konseyinde devlet ve hükümet başkanları olarak, Türkiye’nin saldırgan davranışlarına devam etmesi durumunda sonuçları olmasına ve karar alma tarihinin aralık ayında Avrupa Konseyi olarak geçmesine karar verdik. Şimdi, Avrupa olarak üzerinde anlaşmaya varılanlar konusunda güvenilir olup olmadığımızı göreceğiz. Latince söz “Pacta sunt servanda” yani, anlaşmalar uygulanmalıdır”

Mitsotakis, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel Türkiye konusunun 27’ler tarafından inceleneceğini açıklayarak “27’ler Avrupa ilke ve çıkarlarını savunmak için çalışmaya devam edecek” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron “komşularımız ve özellikle de Türkiye konusunda çok duyarlı bir tartışma olacak. Fransa’nın pozisyonu çok net, geçen ekimde aldığımız kararlara sadık kalmalıyız. Dolayısıyla Türkiye ile ilgili verilere göz atarak sonuçlarını inceleyeceğiz. Avrupa Birliği üyesi devletlerin egemenliğini ve genişe Doğu Akdeniz, Afrika ve Orta Doğu’daki istikrarı korumalıyız” diye konuştu.

Yüksek Temsilci Josep Borrell ise Türkiye konusunda “son olayları inceledik ve olumlu bir değerlendirmeye varamadık. Türkiye’nin davranışları özünde değişmedi, hatta bir açıdan, durumun daha da kötüleştiğini söyleyebiliriz, dolayısıyla değerlendirme sonucu olumlu değil ve bunun göğüslenmesi gerekiyor” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..