AktüelGazedda'nın GündemiMısırlı LGBTİ+ aktivisti hayatına son verdi

Mısırlı LGBTİ+ aktivisti Sarah Hegazy geride bıraktığı mektupta, 'Dünya, inanılmaz derecede zalimdin ama seni affettim' diye yazdı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 16, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Mısırlı LGBTİ+ aktivisti Sarah Hegazy Kanada’daki evinde ölü bulundu. Kanadalı yetkililer olayın intihar olduğu sonucuna vardı. 30 yaşındaki genç kadının intiharı, avukatı Halit el Masri tarafından da doğrulandı.

Hegazy’den geriye yazmış olduğu şu satırlar kaldı:

Kardeşlerime – Diyetimi ödemeye çalıştım ama beceremedim, beni affedin. Arkadaşlarıma – Yolculuğum sertti ve ben buna karşı koyamayacak kadar zayıftım, beni affedin. Dünyaya – İnanılmaz derecede zalimdin ama seni affettim.

Üç ay cezaevinde kaldı

Hegazy, açık eşcinsel, LGBTİ+ hakları savunucusu şarkıcı Hamit Sinno‘nun konseri sırasında Gökkkuşağı bayrağı açtığı gerekçesiyle tutuklanmış, üç ay boyunca cezaevinde kalmıştı.

Hegazy’de yaşadığı deneyimin ardından Post Travmatik Stres Bozukluğu gelişmiş, kendisi daha önce de bir kez intihar teşebbüsünde bulunmuştu. Kanada’ya yapmış olduğu sığınma talebi kabul edilen Hegazy, birkaç yıldır bu ülkede yaşıyordu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık