AktüelDünyaMinecraft’ta “sansüre karşı dev sanal kütüphane”

Minecraft’ta dünyadaki sansürle savaşmaya yardımcı dev bir kütüphane yapıldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 2, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Minecraft’ta dünyadaki sansürle savaşmaya yardımcı dev bir kütüphane yapıldı. Sınır Tanımayan Gazeteciler, dizayn topluluğu Blockworks, Alman reklam ajansı DDB ve prodüksiyon şirketi MediaMonks tarafından yapılan sanal kütüphanede Dünya Basın Endeksi’ne göre en düşük puana sahip 5 ülkede (Mısır, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan ve Vietnam) yasaklanan haberler ve makaleler yer alacak. Proje, “Gerçek Bir Şekilde Yolunu Bulur” sloganıyla tanıtıldı.,

Bir grup yetenekli Minecraft oyuncusu, çeşitli ülkelerde yasaklanmış çok sayıda makaleye ücretsiz erişim sağlayarak sansürle mücadeleye yardımcı olmayı amaçlayan dev bir sanal kütüphane inşa etti. Sansürsüz Kütüphane adı verilen sanal kütüphane, internet sansürünü atlamak için bir boşluk bulmayı amaçlıyor.

Bored Panda ile yapılan bir röportajda, projenin yaratıcıları kütüphanenin açık bir Minecraft sunucusunda dünyanın dört bir yanındaki oyunculara erişilebilir olduğunu söyledi. “Kütüphane, ülkelerinde sansürlenmiş makaleler içeren kitaplarla dolu.

RSF, bu makalelerin artık Minecraft’ta tekrar kullanılabildiğini, bilgisayar oyunu içindeki verinin hükümetlerin gözetiminden gizlendiğini söyledi. “Kitaplar sunucudaki herkes tarafından okunabilir, ancak içeriği değiştirilemez. Kütüphane büyüyor, sansürün üstesinden gelmek için giderek daha fazla kitap ekleniyor. ”

Kütüphane, Mısır, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan ve Vietnam olmak üzere 5 ülkede susturulmuş gazetecilerin makalelerini sunuyor. “Makaleleri artık Minecraft kitapları İngilizce ve makalelerin orijinal dilinde yeniden yayınlandı ve çalışmalarını sansürleyen ülkelerde mevcut,” açıkladı kütüphanenin yaratıcıları.

Kütüphaneyi oluşturmak için RSF, Minecraft tabanlı pazarlama konusunda uzmanlaşmış tasarım stüdyosu BlockWorks ile çalıştı. 3 aylık bir süre içinde inşa edildi ve 12,5 milyondan fazla blok kullanıldı. RSF, “Kütüphanenin tasarlanması ve yaratılması için 250 saat boyunca 16 farklı ülkeden 24 inşaatçı gerekiyordu” dedi. “Kütüphanenin ana kubbesi yaklaşık 300 metre genişliğinde ve bu da onu dünyanın ikinci büyük kubbesi yapıyor.”

RSF: “Sadece 2019’da 39 gazeteci ve 10 vatandaş gazeteci öldürüldü ve şu anda 228 gazeteci ve 120 vatandaş gazeteci hapse atıldı. Bunlar endişe verici sayılar ”diyor. “21. yüzyılın başında, dünya nüfusunun neredeyse yarısı hala ücretsiz bilgiye erişimden yoksun. Temel bilgiden yoksun bırakılan ve dezenformasyonla manipüle edilen, bir hayatta yaşıyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık