AktüelEkolojiMilyonlar Küresel İklim Grevi’nde buluştu

İklim değişikliğiyle mücadele için dünya genelinde farkındalık yaratmayı amaçlayan Gelecek için Cumalar hareketinin organize ettiği Küresel İklim Grevi'nin bugün ikincisi düzenlendi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 24, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Dünya genelinde milyonlarca gencin katıldığı eylemler Avrupa Parlamentosu’ndaki seçimleri de etkilemeyi hedefliyor.

Duvar Gazetesi’nin haberine göre, Dünyanın pek çok ülkesinde Gelecek için Cumalar (Friday’s for Future) hareketinin düzenlediği  Küresel İklim Grevi’nin ikincisi bugün düzenlendi. 119 ülkeden çevreye duyarlı gençlerin katıldığı eylemler Avrupa Parlamentosu seçim sürecinde çevreye karşı farkındalık yaratmayı hedefliyor.

İklim değişikliğine yönelik önlemlerin artırılması için 119 ülkeden fazla ülkede bin 600 farklı noktalarda eylemler düzenlendi. İklim hareketinin öncülerinden İsveçli Greta Thunberg’in yaşadığı şehir Stockholm’de binlerce genç toplandı.

Türkiye’de iklim değişikliğine duyarlı gençler İstanbul Maçka Parkı’nda toplandı.

Portekiz’de öğrenciler Lizbon’da iklim değişikliği için harekete geçin çağrısıyla eylem yaptı.

Lizbon’da öğrencilerin gösterisi

Oxford kentinde her yaştan insan iklim protestolarına katıldı. Bristol kentinde gençler ise kentte ‘Havaalanı istemiyoruz’ eylemi düzenledi.

Almanya’da iklim protestosu büyük kalabalıklar oluşturdu.

İngiltere’nin Cambridge kentinde yaklaşık 2 bin öğrenci sokaktaydı. (DIŞ HABERLER)

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık