AktüelYüzleşmeMilliyetçi Baskıya Karşı Yunan Bayrağı Yerine “Birleşik Kıbrıs” Bayrağı | Video

Kıbrıs’ın güneyinde aktivistler gerçekleştirdikleri sembolik eylemde, Yunan ve Türk milliyetçiliklerinin baskıcılığına karşı farklı yerlerde asılı Yunan bayraklarını indirerek yerine “Birleşik Kıbrıs” yazılı bayraklar astı. Aktivistler eğitim sistemini temsilen bir okulda, Rum Milli Muhafız Ordusu’nu temsilen askeri bir noktada, Kıbrıs Ortodoks Kilisesi’ni temsilen bir kilisede ve özgürlüğü temsilen Lefkoşa’daki “Özgürlük Anıtı”nda Yunanistan bayraklarını “Birleşik Kıbrıs” yazılı bayraklarla değiştiler. “Yunan ve Türk devletlerinin müdahaleleriyle bölünmüş Kıbrıs’ta, bu iki devletin dalglanan bayrakları, 1974 çifte cinayetini her gün muhafaza eder...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 17, 2017
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’ın güneyinde aktivistler gerçekleştirdikleri sembolik eylemde, Yunan ve Türk milliyetçiliklerinin baskıcılığına karşı farklı yerlerde asılı Yunan bayraklarını indirerek yerine “Birleşik Kıbrıs” yazılı bayraklar astı.

Aktivistler eğitim sistemini temsilen bir okulda, Rum Milli Muhafız Ordusu’nu temsilen askeri bir noktada, Kıbrıs Ortodoks Kilisesi’ni temsilen bir kilisede ve özgürlüğü temsilen Lefkoşa’daki “Özgürlük Anıtı”nda Yunanistan bayraklarını “Birleşik Kıbrıs” yazılı bayraklarla değiştiler.

“Yunan ve Türk devletlerinin müdahaleleriyle bölünmüş Kıbrıs’ta, bu iki devletin dalglanan bayrakları, 1974 çifte cinayetini her gün muhafaza eder ve yeniden üretir” denilen aktivistlerin sosyal medya üzerinde yaptığı açıklamada, söz konusu sembolik eylemin ideolojik ve siyasal düzeyde Yunan ve Türk milliyetçiliklerin baskıcılığının devrilmesi gerekliliğinden yapıldığı belirtildi.

Aktivistlerin eylemle ilgili yaptığı açıklama şöyle:

Kıbrıs’ta barış, memleketin ve halkının yeniden birleşmesi demek. Bu sembollik, ideolojik ve siyasal düzeyde Yunan ve Türk Milliyetçiliklerin baskıcılığının devrilmesi gereklidir. Bazı vatandaşlarımızın Rum ya da Türk olarak kendilerini kimlikledirmesine itirazımız yok. Ama, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesini engelleyerek ve istiklalınının temelini çürüterek, onların bütün düzeylerde Yunanlılığı ve Türklüğü bize dayatmalarını kabul etmiyoruz. Yunan ve Türk devletlerinin müdahaleleriyle bölünmüş Kıbrıs’ta, bu iki devletin dalglanan bayrakları, 1974 çifte cinayetini her gün muhafaza eder ve yeniden üretir.

Eğitim:

Milli bayramlar, okullarda sabah duası ve milliyetçi açıdan tek taraflı bir tarih anlatısı ile, yıllardan beri Kıbrıs’ın sadece Yunan milletinin elinde olduğunu fikrini aşılıyor.

Milli Muhafız Ordusu (Kıbrıslı Rum tarafı):

Türkiye’nin adayı istilasına sebeb olan Yunan ve EOKAcı darbesi iki toplum arasında şiddetin genişlemesinden ve gençler arasında milliyetçi ve Türk düşmanı fikirleri oluşturmaktan sorumludur.

Kıbrıs Kilisesi:

Kıbrıs’ta din özgürlüğü olduğunu görmezden geliyor. Nefret ve miiliyetçiliği teşvik ederek hem eğitim hem de siyasete dayatıyor

Özgürlük anıtı:

Özgürlük, milletler ve milliyetçiliğe bağlı değildir. Özgürlük, dikenli telsiz, kışlasız ve ayrılıksız bir hayat hakkı demektir. Kıbrıs’ta özgürlük memleketin yeniden birleşmesi demektir, ve bu yeniden birleşme artık her birimiz tarafından sokaklarda inşa edilmelidir.


Ειρήνη στην Κύπρο σημαίνει επανένωση της χώρας και του λαού της. Αυτό προϋποθέτει την ανατροπή της κυριαρχίας του ελληνικού και του τουρκικού εθνικισμού σε πολιτικό, ιδεολογικό και συμβολικό επίπεδο. Δεν μας ενοχλεί το ότι κάποιοι συμπατριώτες μας αυτοπροσδιορίζονται ως Έλληνες ή ως Τούρκοι. Αυτό που δεν ανεχόμαστε, όμως, είναι το ότι μας επιβάλλουν τον ελληνισμό και τον τουρκισμό τους σε όλα τα επίπεδα, υπονομεύοντας έτσι την ανεξαρτησία της Κύπρου και παρεμποδίζοντας την επανένωσή της. Στην Κύπρο, που διχοτομήθηκε από τις επεμβάσεις του ελληνικού και του τουρκικού κράτους, οι σημαίες αυτών των κρατών συντηρούν και αναπαράγουν κάθε μέρα το δίδυμο έγκλημα του 1974.


 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık