AktüelEkonomi Politik“Militarizasyon Kıbrıs’ın mücadelesine yardımcı olmaz”

AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu yayımladığı basın açıklamasıyla, nilitarizasyonun Kıbrıs'ın mücadelesine yardımcı olacağına dair intibaların gelişmesinin tehlikeli ve çıkmaz bir politika olduğunu kaydetti. Açıklama şöyle:
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 3, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu yayımladığı basın açıklamasıyla, nilitarizasyonun Kıbrıs’ın mücadelesine yardımcı olacağına dair intibaların gelişmesinin tehlikeli ve çıkmaz bir politika olduğunu kaydetti. Açıklama şöyle:

ABD on yıllardır işgalci güç Türkiye’yi silahlandırırken, işgalin failini ödüllendiren ve kurbanı cezalandıran kaba bir saçmalıkla 1987’den beridir Kıbrıs Cumhuriyeti’ne silah ambargosu uyguladı.

Bugün, Amerikan silahlarının Kıbrıs Cumhuriyeti’ne satışına yönelik ambargonun kısmen ve geçici olarak kaldırılmasıyla bu çirkin adaletsizliğin sonu gelmiyor. Aksine, ABD’nin Kıbrıs’tan talep ettiği şartlar ve önkoşullarla bağlantılıdır.

Ünlü Menendez-Rubio yasasıyla ifade edilen temel koşul, Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’de ABD’nin izlediği politikaya uyum sağlaması ve Rusya ile bağlarını kesmesidir. Daha spesifik olarak, ABD temsilcisinin yinelediği gibi, ambargonun kaldırılması, diğer şeylerin yanı sıra, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Kıbrıs limanlarında Rus gemilerinin demirlemesini yasaklayıp yasaklamayacağına bağlıdır. ABD Büyükelçisi bugün daha da net olarak bu talepleri tekrarladı ve “Moskova’nın istikrarsızlaştırıcı rolü” ile bağlantılı olan bu taleplerle ilgili Cumhurbaşkanı Anastasiades ile görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Anastasiades hükümeti, Amerikan taleplerini açıkça veya üstü kapalı olarak kabul edip etmediğini veya bunlara uyup uymadığını açıklamalıdır.

Hükümet tarafından bir kez daha geliştirilmekte olan zafer atmosferi gerçeği yansıtmamaktadır.

Birincisi ve en önemlisi, militarizasyonun Kıbrıs’ın mücadelesine yardımcı olacağına dair intibaların gelişmesi tehlikeli ve çıkmaz bir politikadır.

İkincisi, Kıbrıs’ın, Rusya ve diğer Kıbrıs’ı kritik anlarda destekleyen BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üye devletleriyle ilişkilerini kesme lüksü yoktur.

Üçüncüsü, herhangi bir yanılsamayı ortadan kaldıran ABD, yinelediği gibi, bölgede “güç dengesinde köklü bir değişiklik” istememekte ve Türkiye’ye verdiği önemi vurgulamaktadır.

Anastasiades-DİSİ hükümeti, Trump yönetiminin Kıbrıs’ın diğer devletlerle ilişkileriyle ilgili taleplerini uygulamaya devam edip etmeyeceğine dair bir cevap vermelidir. Her şeyden önce, hükümet iletişim oyunlarına son vermeli ve Kıbrıs sorununun kararlaştırılan çerçeve temelinde çözümüyle ülkemizin kurtuluşu ve yeniden birleşmesi hedefine odaklanmalıdır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık