AktüelPolitikaMHD’den kınama ve yetkililere acil çağrı

Mülteci Hakları Derneği (MHD), mülteci olarak tanınan bir kişinin menşe ülkesine sınır dışı edilmesine yönelik bir açıklama yayınlayarak,  yapılan girişimleri kınadı. MHD’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Mülteci Hakları Derneği, başta İçişleri Bakanlığı ve Polis olmak üzere, ilgili yetkililere bildiriye konu mültecinin kaçtığı ülkeye geri gönderilmesine dair alınan tüm idari kararların iptal edilmesi ve başlatılan sürecin sonlandırılması ve mülteci statüsünün tanındığı ve ailesi ile birlikte on beş yıldan fazla bir süredir yaşadığı bölgelere güvenli...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 14, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Mülteci Hakları Derneği (MHD), mülteci olarak tanınan bir kişinin menşe ülkesine sınır dışı edilmesine yönelik bir açıklama yayınlayarak,  yapılan girişimleri kınadı.

MHD’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Mülteci Hakları Derneği, başta İçişleri Bakanlığı ve Polis olmak üzere, ilgili yetkililere bildiriye konu mültecinin kaçtığı ülkeye geri gönderilmesine dair alınan tüm idari kararların iptal edilmesi ve başlatılan sürecin sonlandırılması ve mülteci statüsünün tanındığı ve ailesi ile birlikte on beş yıldan fazla bir süredir yaşadığı bölgelere güvenli bir şekilde erişimine izin verilmesi için çağrıda bulunur.”

İşte açıklamanın tam metni

MHD olarak, Kıbrıslı Türk yetkililerin 2004 yılında Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından, Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından kontrol edilen bölgelerde, mülteci olarak tanınan bir kişi aleyhine sınır dışı kararı aldığına ilişkin iddiaları şaşkınlık ve dehşet ile karşılıyoruz. Böylesi bir karar, kişilerin hayatlarının ve özgürlüklerinin risk altında olduğu yerlere geri gönderilmelerini yasaklayan uluslararası örf ve adet hukukunu ihlal etmektedir. Buna ek olarak, Kıbrıs’ın kuzeyinde iç hukukun parçası olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Medeni ve Siyasi Hakları Sözleşmesi gibi uluslararası insan hakları sözleşmelerindeki yükümlülüklere de aykırıdır. Ayrıca, bu olayın “Sığınmacılar ve mültecilerle ilgili sorunların çözümünde uluslararası ve insani bir bakış açısına sahip” olunması gerektiğine inanan bir anlayışla dış politikasını şekillendirme iddiasını, hükümet programında ortaya koyan bir hükümet tarafından belirlenen bakanların hala görevde olduğu bir zamanda gerçekleşmesi bizleri oldukça üzmektedir.

Mülteci Hakları Derneği, başta İçişleri Bakanlığı ve Polis olmak üzere, ilgili yetkililere bildiriye konu mültecinin kaçtığı ülkeye geri gönderilmesine dair alınan tüm idari kararların iptal edilmesi ve başlatılan sürecin sonlandırılması ve mülteci statüsünün tanındığı ve ailesi ile birlikte on beş yıldan fazla bir süredir yaşadığı bölgelere güvenli bir şekilde erişimine izin verilmesi için çağrıda bulunur.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık