AktüelGazedda'nın GündemiMHD: İnsan ticareti artık ülkemizde suç!

Mülteci Hakları Derneği, Meclis’te geçen Ceza Yasası ile ilgili açıklamada bulundu. Açıklama şöyle:
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 11, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Mülteci Hakları Derneği, Meclis’te geçen Ceza Yasası ile ilgili açıklamada bulundu. Açıklama şöyle:

Mülteci Hakları Derneği olarak kurulduğumuz günden bu yana, gerek insan ticareti mağdurlarına vaka bazlı hukuki/sosyal destek sağlayarak, gerekse de savunuculuk faaliyetlerimizle insan ticaretine karşı mücadele yürütmekteyiz.

Dernek olarak insan tacirlerine karşı cezasızlığın hüküm sürdüğü bu coğrafyada bu suçun kendini tekrar eder şekilde, özellikle belirli sektörlerde normalleştirilerek devam ettiğine şahit olduk. Bu nedenle günümüzde insana karşı işlenebilecek en ağır suçlardan biri olan ve insanları kandırarak, zorlayarak ya da çaresizliklerinden yararlanarak köleleştiren tacirlerinin cezalandırılması bizler için büyük önem taşımaktaydı.

Meclis’te ilk olarak 2018 yılında Hukuk, Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi’nde gündeme gelen ve ardından yeni hükümetle beraber bizim de içinde yer aldığımız alanda çalışan sivil toplumun talepleri doğrultusunda yeniden gündeme alınan Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi, Meclis Genel Kurulu’nda dün oybirliğiyle kabul edildi. 

Dün bizler uzun süredir meclis ve sivil toplum arasında yürüttüğümüz iş birliğinin sonucunu aldık. İnanıyoruz ki insan haklarına dair meselelerde ortak niyet ve akıl ile daha birçok kazanıma sahip olacağız. Bu süreçte bizleri başından itibaren dahil eden ve önerilerimizi ciddiyetle ele alan bütün Komite üyesi milletvekillerine ve yasa önerisinin geliştirilmesine katkıda bulunan sivil toplum örgütlerine ve akademisyenlere teşekkür ederiz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık