AktüelGazedda'nın GündemiMevcut seçim yasasını kim hazırlamıştı?

Meclis kürsüsünden seçim yasasının değişmesine yönelik söylemlerde bulunan CTP Genel Başkanı ve Milletvekili Tufan Erhürman’a hatırlatmak istiyoruz: Mevcut seçim yasasını siz hazırlamıştınız!
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 11, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Meclis kürsüsünden seçim yasasının değişmesine yönelik söylemlerde bulunan CTP Genel Başkanı ve Milletvekili Tufan Erhürman’a hatırlatmak istiyoruz: Mevcut seçim yasasını siz hazırlamıştınız!

2016 yılında değişen seçim yasasının sıkı savunucularından olan dönemin CTP Genel Sekreteri Tufan Erhürman, çark etti. Meclis’te açıklama yapan Erhürman, seçim yasasının yapılmasının elzem olduğunu ifade etti. Öte yandan, Cumhuriyetçi Türk Partisi tabanının ise Erhürman’ın yaptığı hatanın farkında olduğu gözlemlendi. Tabanın yaptığı paylaşımlar arasında seçim yasasının bir an önce değiştirilmesi gerektiğine yönelik ifadeler yer alıyor.

Bugün Meclis’te bir konuşma yapan Erhürman, seçim yasasının yapılmasının bir gereklilik olduğunu anımsatarak, “Seçim yasası ve elzem işler için ya geçici bir hükümet ya da şu an ki hükümet yasayı yapacak ve seçime öyle gidilecek. Ama bu da yapılacaksa diğer partilerle istişare ile yapılmalıdır” dedi.

4 parti de uzlaşmıştı

18 Nisan 2016’da Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen yasanın ülke siyasetinin şekillenmesini sağlayan seçimlere yönelik köklü değişiklikler içerdiği iddia edilmişti.

CTP Milletvekilleri Doğuş Derya, Tufan Erhürman ve Özkan Yorgancıoğlu, UBP Milletvekilleri Ersan Saner ve Nazım Çavuşoğlu, DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu ve TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı’nın birlikte hazırlayıp sunduğu yasa önerisi, tüm partilerin uzlaşısıyla kabul edilmişti.

Meclis’teki Anayasa, Cumhuriyet Meclisi İçtüzüğü, Siyasal Partiler Yasası ile Seçim ve Halkoylaması Yasası Değişikliklerini Hazırlamak ve Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komite Başkanı, CTP Lefkoşa Milletvekili Doğuş Derya, yaptığı açıklamada, yasadaki temel değişikliğin her şeyden önce bölgeciliğe sıkışmış ilişkileri ve oy verme eğilimlerini ortadan kaldıran “tek bölge ve çarşaf liste” uygulaması getirmesi olduğunu söyledi.

Çakıcı teşekkür etmişti

Yasanın görüşüldüğü gün kürsüye gelen dönemin TDP milletvekili Mehmet Çakıcı ise, yasayı herkesin beklediği bir yasa olarak niteleyerek, yasanın temelinde çok ciddi katkısı ve hukuksal emeği olarak Tufan Erhürman’a teşekkür etmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık