AktüelKıbrıs SorunuPolitikaMetin Münir: Amaç Maraş’ın Türkleştirilmesi

Yazar Metin Münir, bugün T24’te çıkan yazısında Maraş ile ilgili iddialarda bulundu. Münir, başlatılmaya çalışılan envanter çalışmasının bir bahane olduğunu ifade ederek, esas amacın Kıbrıslı Rumların mallarını Türkler’e satmasını sağlamak olduğunu yazdı. Metin Münir yazısında şu ifadeleri kullandı: “Maraş’ın eski yerlilerine mülklerini geri almaları için çağrıda bulunulacak. Tek koşulun Türk idaresinde yaşamayı kabul etmeleri olduğu söylenecek. Bu gerçekte uyulması mümkün olmayan bir şarttır. Rum, malını alsa dahi Türk yönetiminde yaşamayı kabul etmeyecektir, çünkü bu onun için pratik değildir. Bir...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 2, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Yazar Metin Münir, bugün T24’te çıkan yazısında Maraş ile ilgili iddialarda bulundu.

Münir, başlatılmaya çalışılan envanter çalışmasının bir bahane olduğunu ifade ederek, esas amacın Kıbrıslı Rumların mallarını Türkler’e satmasını sağlamak olduğunu yazdı.

Metin Münir yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Maraş’ın eski yerlilerine mülklerini geri almaları için çağrıda bulunulacak. Tek koşulun Türk idaresinde yaşamayı kabul etmeleri olduğu söylenecek.

Bu gerçekte uyulması mümkün olmayan bir şarttır.

Rum, malını alsa dahi Türk yönetiminde yaşamayı kabul etmeyecektir, çünkü bu onun için pratik değildir.

Bir defa şehir yaşanılacak durumda değildir. Altyapısı tamamen göçmüştür ve KKTC’de bu altyapıyı yenileyecek ne para ne de yetenek vardır. Ama olsa bile Rumlar Maraş’a dönemez.

Bankalar, Türk tarafında olduğu için, mülklerini tamir etmek veya yeniden inşa etmek için onlara kredi vermez.

Rum hükûmeti de vatandaşlarının Türk idaresinde yaşamalarını kabul edemeyeceği için yardımcı olmaz.

O hâlde Rum bu viraneyi alıp ne yapacak?

Bu şartlar altında yapabileceği tek şey mülkünü satmaktır. Tek alıcı da Türklerdir.

Bundan da anlaşılabileceği gibi Maraş’ı “açma” veya “eski mülk sahiplerine iade etme” girişiminin pratikteki sonucu bu hayalet şehirdeki Rum mallarının Türklere satılmasına kapıyı açmak olacaktır.

Bu, zaman içinde Maraş’ın Türkleşmesi demektir.”

Metin Münir’in yazısını okumak için tıklayınız

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©