AktüelKıbrıs SorunuPolitikaMetin Münir: Amaç Maraş’ın Türkleştirilmesi

Yazar Metin Münir, bugün T24’te çıkan yazısında Maraş ile ilgili iddialarda bulundu. Münir, başlatılmaya çalışılan envanter çalışmasının bir bahane olduğunu ifade ederek, esas amacın Kıbrıslı Rumların mallarını Türkler’e satmasını sağlamak olduğunu yazdı. Metin Münir yazısında şu ifadeleri kullandı: “Maraş’ın eski yerlilerine mülklerini geri almaları için çağrıda bulunulacak. Tek koşulun Türk idaresinde yaşamayı kabul etmeleri olduğu söylenecek. Bu gerçekte uyulması mümkün olmayan bir şarttır. Rum, malını alsa dahi Türk yönetiminde yaşamayı kabul etmeyecektir, çünkü bu onun için pratik değildir. Bir...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 2, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yazar Metin Münir, bugün T24’te çıkan yazısında Maraş ile ilgili iddialarda bulundu.

Münir, başlatılmaya çalışılan envanter çalışmasının bir bahane olduğunu ifade ederek, esas amacın Kıbrıslı Rumların mallarını Türkler’e satmasını sağlamak olduğunu yazdı.

Metin Münir yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Maraş’ın eski yerlilerine mülklerini geri almaları için çağrıda bulunulacak. Tek koşulun Türk idaresinde yaşamayı kabul etmeleri olduğu söylenecek.

Bu gerçekte uyulması mümkün olmayan bir şarttır.

Rum, malını alsa dahi Türk yönetiminde yaşamayı kabul etmeyecektir, çünkü bu onun için pratik değildir.

Bir defa şehir yaşanılacak durumda değildir. Altyapısı tamamen göçmüştür ve KKTC’de bu altyapıyı yenileyecek ne para ne de yetenek vardır. Ama olsa bile Rumlar Maraş’a dönemez.

Bankalar, Türk tarafında olduğu için, mülklerini tamir etmek veya yeniden inşa etmek için onlara kredi vermez.

Rum hükûmeti de vatandaşlarının Türk idaresinde yaşamalarını kabul edemeyeceği için yardımcı olmaz.

O hâlde Rum bu viraneyi alıp ne yapacak?

Bu şartlar altında yapabileceği tek şey mülkünü satmaktır. Tek alıcı da Türklerdir.

Bundan da anlaşılabileceği gibi Maraş’ı “açma” veya “eski mülk sahiplerine iade etme” girişiminin pratikteki sonucu bu hayalet şehirdeki Rum mallarının Türklere satılmasına kapıyı açmak olacaktır.

Bu, zaman içinde Maraş’ın Türkleşmesi demektir.”

Metin Münir’in yazısını okumak için tıklayınız

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık